Proiect Erasmus+ la Rovinari


 

 

KA2 – Cooperation for Innovation and the Exchange of Good Practices
KA219 – Strategic Partnerships for Schools Only
Project 2017-1-LT01-KA219-035161_3

LEARNING FOR HEALTHY LIFESTYLE-LOHL

Elevi si profesori ai Colegiului ”Gheorghe Tătărescu” Rovinari au participat la mobilitatea din cadrul proiectului Erasmus+KA2” Learning For Healthy lifestyle”-“Învăţarea pentru un stil de viaţă sănătos “ desfăşurată în Danemarca ,în oraşul Odense la Şcoala Sct.Hans Skole alături de celelate ţări partenere Portugalia ,Turcia ,Danemarca sub coordonarea echipei din Lituania.
Toti participanţii implicaţi în proiect au susţinut şi promovat prin activităţile realizate importanţa unui stil de viaţă sănătos în rândul adolescenţilor.Pe lângă activitatile de cooking pregatite de elivi in bucataria scolii,Yoga,jocurile sportive desfăşurate –volei, badminton, dodgeball, ciclism la Velodromul orasului Odense,patinaj la patinoarul local, elevii şi profesorii s-au bucurat de beneficiile oferite de traditionalaWinter Bath –(Baie de relaxare in aer liber ,pe timp de iarna urmată de saună),o experienţă inedită pentru cei trei elevi –Nicu Patricia, IXA, Brujac Catalin şi Stamatescu Alexandru XB şi doamnele prof.Pătrulescu Corina şi Chiru Adina.
Un rol important l -au avut activităţile de invăţare /predare a unui stil de viata sănătos şi activităţile de tip brain breaks prin intermediul limbii engleze. Fiecare ţară a prezentat câte 2 activităţi de tip brain breaks de cate 10/15 min activitatea .Au fost exercitii de dicţie denumite Tongue twisters si de creare a unor jocuri de cuvinte care încep cu aceeaşi literă ,prezentate de echipa română, exerciţii fizice ce au imbunătăţit abilităţile cognitive ale elevilor implicaţi şi au contribuit la realizarea unui climat relaxant şi reconfortant,participanţii fiind incurajati să interactioneze şi să se cunoască reciproc în circumstanţe noi.
Echipele de elevi din cele 5 ţări au avut ca sarcină de lucru prezentarea unui dans tradiţional atât video cât şi live, promovând astefel interculturalitatea.
Vizitele culturale din oraşul natal al marelui scriitor Hans Cristian Andersen,Odense şi Copenhaga ,capitala Danemarcei ne au permis accesul la informaţii vii cu formă şi culoare prin impresionantele cladiri şi castele din timpuri vechi –secolele XVII-XVIII ,avâd in spate o bogată istorie: Palatul Amalienborg-reşedinţa familiei regale daneze din anul 1794,Tivoli,Universitatea din Copenhaga.
Aşadar şi acestă mobilitate din cadrul proiectului şi a atins scopul, educaţia şi auto educarea contribuind la îmbunătăţirea unei vieţi sănătoase conferindu –ne încredere şi satisfacţii.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.