Vremuri grele pentru profesorii de sport, se reduc orele la învățământul primar


Orarul claselor I și a II-a va suferi modificări, potrivit unui proiect de ordin al MEN. Astfel, ar urma să fie eliminate 5 ore de Educație fizică. de la învățământul primar, acestea fiind predate acum de profesor. Învățătorii, cei care vor efectua aceste ore, predau în prezent sub 18 ore pe săptămână.

Orele de sport vor fi înlocuite cu o nouă disciplină, Joc și mișcare, predată de învățători. Iulian Cristache, președintele Federației de Părinți din Preuniversitar, a confirmat planurile ministrului Ecaterina Andronescu de a elimina orele de Educație fizică predate de profesori de specialitate la clasa pregătitoare, clasele I și a II-a. În locul lor, ministrul Educației intenționează să transfere același număr de ore către o nouă materie, numită Joc și mișcare.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.