Preselecția regională pentru Festivalul Internaţional de Cântec Francofon „Chants, sons sur scène”


 

La sfârșitul săptămânii trecute,  Colegiul Naţional “Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu, în colaborare cu Institutul Francez din România, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Consiliul Judeţean Gorj, Primăria Municipiului Târgu Jiu, Asociația Română a Profesorilor Francofoni – Filiala Gorj, Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” din Târgu Jiu şi Asociația Părinţilor Elevilor din cadrul CNTV au organizat ediția a VIII-a a preselecției regionale pentru Festivalul Internaţional de Cântec Francofon „Chants, sons sur scène”, ce va avea loc la Baia-Mare.

Pe lângă cei 30 de concurenţi care au evoluat în concurs, elevii Colegiului Naţional “Tudor Vladimirescu” au prezentat  publicului  melodii în limba franceză, interpretate de corul elevilor din clasele a V-a, a VII-a şi a VIII-a, pregătit de cadrele didactice Loredana Stoian şi Camelia Popescu. De asemenea, publicul a putut urmări o scenă din piesa de teatru “Migranţii”, de Matei Vişniec, în interpretarea trupei de teatru francofon din cadrul CNTV Târgu Jiu, pregătită de profesoara Loredana Stoian. Cu prilejul evenimentului, elevul Cătălin Codreanu, din clasa a XI-a A, a creat o pagină Web unde susţinătorii concurenţilor şi-au putut vota favoriţii, în vederea acordării premiului de popularitate.
Juriul festivalului, alcătuit din profesoara de limba franceză Liliana Oniga, inspectorul şcolar Gabriel Popescu şi profesorul de muzică Ştefan Socaci, a acordat următoarele premii:
– Categoria 13-15 ani: Premiul I – Ciobotea Alexandru Marian (Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” – profesori Minodora Paliu Murgan şi Ionuţ Popescu); Premiul al II-lea – Angela Maria Mogoşanu (Şcoala Gimnazială (Pompiliu Marcea” – prof. Ionela Luiza Corcodel); Premiul al III-lea – Teodor Văduva (Liceul Tehnologic Bîlteni – prof. Veronica Banţa); Menţiune – Cătălin Printipu (Colegiul Naţional „Spiru Haret” Târgu Jiu – prof. Aura Motomancea).
– Categoria 16-17 ani: Premiul I – Sorina Gabriela Filip (Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” Târgu Jiu – prof. Delia Răuţ-Bratiloveanu şi Eleonora Camelia Popescu); Premiul al II-lea – Iulia Alexandra Orvas (Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu Jiu- prof. Claudia Oprişe); Premiul al III-lea – Monica Ileana Ursu (Liceul Teoretic Novaci – prof. Iulia Nicoleta Giugiulan); Menţiune – Claudia Chitu (Liceul Tehnologic Bîlteni, prof. Adela Lavinia Vuc).
– Categoria 18-25 ani: Premiul I – Ionela Ursu (Liceul Teoretic Novaci – prof. Iulia Nicoleta Giugiulan).
Premiul de Popularitate – Iulia Alexandra Orvas (Colegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu Jiu – prof. Claudia Oprişe).
Asociația Română a Profesorilor Francofoni – Filiala Gorj a acordat un premiu în valoare de 100 de lei duetului Brînzan Marta – Ungureanu Marius de la Liceul Teoretic Novaci, prof. Tomescu Oana. Organizatorii le mulţumesc frumos Ralucăi Lăpădat, Verei Blendea şi Violetei Şomicescu pentru premiile acordate câştigătorilor.
Festivalul-concurs „Chants Sons sur Scène” este un act artistic care promovează multiculturalismul, francofonia, întărirea cunoştinţelor lingvistice şi a abilitaţilor de comunicare în limba franceză prin intermediul cântecului.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.