Simpozionul Județean ”Iosif Keber”, trei decenii de la dispariția pictorului


Vineri, 19 aprilie 2019,  Muzeul Judeţean «Alexandru Ştefulescu», din Târgu-Jiu, a găzduit  Simpozionul omagial «IOSIF KEBER», prilejuit de împlinirea a trei decenii de la dispariția  marelui pictor, care s-a născut şi a fost un trăitor pe meleagurile Gorjului. Proiectul se datorează în special  domnului prof. dr. Ion Mocioi, autorul cărţii «Pictorul IOSIF KEBER – o monografie ilustrată», dar şi în organizarea Muzeului Judeţean GORJ, a Bibliotecii Judeţene «Christian Tell», a Asociaţiei cercetătorilor şi autorilor de carte gorjeni «Alexandru Doru Şerban», a Liceului de Muzică şi Arte Plastice «Constantin Brăiloiu» şi a Asociaţiei Cultul Eroilor «Regina MARIA».

Manifestarea s-a bucurat de un real succes şi de aprecieri meritate, în faţa celor prezenţi fiind prezentate comunicări interesante care au scos în evidenţă semnificaţia deosebită a picturii lui Iosif Keber şi locul important al marelui artist în constelaţia prestigioasă a culturii şi a vieţii spirituale a Gorjului şi a ţării noastre. Din partea administraţiei publice judeţene şi municipale au participat prof. dr. Gheorghe Nichifor, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Gorj şi  viceprimar municipiului, Adrian Tudor.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.