Concursul Național ”Cu viața mea apăr viața”, rezultate la faza județeană

Școala Gimnazială ”Voievod Litovoi” din Tg-Jiu a găzduit faza județeană a Concursului ”Cu viața mea apăr viața”. Elevii de la Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru și Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae” Tg-Jiu vor reprezenta județul în etapa interjudețeană din 7 iunie 2019, manifestare ce urmează să se desfășoare la Tg-Jiu.

Potrivit profesorului Grigore Alexandrescu, inspector școlar cu activitatea extrașcolară, Concursul cu tematică de protecţie civilă „Cu viaţa mea apăr viaţa” reprezintă activitatea extraşcolară de pregătire a elevilor din învăţământul gimnazial şi liceal şi este organizat la nivel naţional de Ministerul Educaţiei Naționale cu sprijinul Ministerului Administraţiei şi Internelor – prin Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, precum şi al Ministerului Sănătăţii, Autorităţii Naţionale pentru Tineret şi  Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România.

La nivel teritorial, concursul cu tematică de protecţie civilă este organizat de structurile aflate în subordinea sau în coordonarea instituţiilor şi organizaţiilor menţionate mai sus.

Concursul cu tematică de protecţie civilă are caracter educativ, tehnico-aplicativ şi sportiv şi se organizează anual cu elevii, distinct pe următoarele niveluri:

1. a)      ciclul gimnazial – clasele V–VIII;
  2. b)      ciclul liceal – clasele IX-XI;

Concursul cu tematică de protecţie civilă se organizează în următoarele scopuri:

1. a) dezvoltarea capacităţii de percepţie a protecţiei civile ca ansamblu de activităţi cu caracter exclusiv umanitar;
  2. b) cunoaşterea şi aprecierea factorilor de risc potenţial generatori de situaţii de urgenţă sau dezastre la care este expusă comunitatea din care fac parte;
  3. c) adoptarea comportamentului adecvat şi cunoaşterea modului de acţiune în cazul iminenţei producerii sau al apariţiei unei situaţii de urgenţă;
  4. d) formarea spiritului de solidaritate şi implicarea individuală sau în echipă în acţiunile de prevenire şi de intervenţie în situaţii de urgenţă.

Concursul se organizează eşalonat şi cuprinde următoarele etape:

-etapa pe unitate de învăţământ, club sau palat sau al copiilor şi elevilor;

-etapa pe localitate / sector;

-etapa judeţeană / pe municipiul Bucureşti;

-etapa pe regiune de dezvoltare;

-etapa naţională.

Rezultatele tehnice ale etapei județene sunt următoarele:

Gimnaziu: Locul I: Șșcoala Gimnazială ”Sfântul Nicolae” Tg-Jiu

Locul II: Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru

Locul III: Școala Gimnazială Țicleni

Mențiune: Școala Gimnazială Căpreni

Liceu: Locul I: Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru

Locul II: Liceul Tehnologic Țicleni

Locul III: Colegiul ”Mihai Viteazul” Bumbești Jiu

Mențiune: Colegiul Tehnic ”Henri Coandă” Tg-Jiu

Reclame

Fotografie Google