Câștigătorii concursului de istorie dedicat Centenarului au mers la Alba Iulia


 

Peste 50 de elevi și cadre didactice din Gorj au serbat Ziua Națională la Alba Iulia. Este vorba despre participanții la etapa finală a Concursului Județean de Istorie ”Centenarul Unirii Bucovinei și Transilvaniei cu România”, ediția a II-a, competiție derulată la Gorj în lunile octombrie-noiembrie  2019 de Muzeul Județean ”Alexandru Ștefulescu”, Asociația ”Școala Gorjeană”, Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale și filiala Gorj a Societății de Științe Istorice.

Profesorul Dănuț Lupulescu, inspector școlar de specialitate în cadrul ISJ Gorj, ne-a declarat în exclusivitate: ”Este pentru a doua oară când organizatorii Concursului de istorie dedicat Centenarului oferă oportunitatea elevilor să meargă la Alba Iulia, locul unde s-a făurit România Mare. Mă bucur că acest lucru a fost posibil și îi felicit pe toți pentru atenția care o acordă acestei discipline de învățământ.”

Reținem că la  etapa județeană a Concursului ”Centenarul Unirii Bucovinei și Transilvaniei cu România” s-au calificat elevii ș de la Școala Gimnazială Novaci, Școala Gimnazială Bumbești-Jiu, Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae” Tg-Jiu, Școala Gimnazială Sâmbotin, Școala Gimnazială Cărpiniș, Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Bălești, Școala Gimnazială ”Gheorghe Tătărescu” Tg-Jiu, Școala Gimnazială Scoarța, Școala Gimnazială Urdari, Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși” Tg-Jiu, Școala Gimnazială Nr 1 Rovinari, Școala Gimnazială Dănești, Școala Gimnazială Dragotești, Școala Gimnazială ”Constantin Săvoiu” Tg-Jiu, Școala Gimnazială Nr 1 Motru și Colegiul Național ”Spiru Haret” Tg-Jiu

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.