Anul școlar 2019-2020 se sfârșește fără elevi la școală


Anul școlar se va încheia pe 12 iunie 2020, s-a decis astăzi că pentru majoritatea elevilor nu se mai reia cursurile. Grădinițele, școlile si universitățile s-a decis să nu se mai redeschidă.

“Nu se redeschid școlile, nu se redeschid grădinițele, anul școlar se încheie și în acest fel evităm riscuri majore. Faptul ca elevii s-ar duce la scoala ar implica din punctul nostru de vedere doua riscuri mari. Riscul major ca elevii sa duca boala la scoala si un risc semnificaticv sa duca boala de la scoala acasa”, a declarat președintele Klaus Ioahnnis.

Președintele Klaus Iohannis a avut astăzi, la Palatul Cotroceni, “o ședință privind măsurile de gestionare a epidemiei COVID-19 cu Prim-ministrul României, Ludovic Orban, Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, Ministrul Educației și Cercetării, Monica Anisie, și șeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat”, a anunțat administrația prezidențială.

Klaus Iohannis a declarat:
 • ”În momentul de față, activitatea fizică la școli, la universități, la grădiniță este suspendată pe durata stării de urgență. Și am evaluat cum putem să continuăm având în vedere că pe 12 iunie anul școlar în mod normal se termină. Trebuie să fim foarte conștienți de faptul că epidemia nu s-a terminat. Aflu de la mulți că este cazul să ne relaxăm, că vremea este frumoasă și că epidemia oricum va dispărea. Dragii mei, din păcate nu este așa. Am avut, ați văzut, în statisticile de ieri peste 400 de noi cazuri de persoane infectate
 • Deci nu putem să vorbim despre relaxare sau încetinirea acestei epidemii. Pe de altă parte, trebuie să ținem cont de câteva lucruri foarte simple. Faptul că elevii s-ar întoarce la școală am implica două riscuri mari: există riscul major ca elevii se ducă boala la școală și există un risc semnificativ să ducă boala de la școală acasă. Sunt două riscuri majore.
 • Pe de altă parte am dorit să știm și ce fac alte țări. Toți am constatat că sunt deja o serie de țări din Uniunea Europeană care nu mai doresc să redeschidă școlile. Sunt câteva țări unde încă situația este în evaluare. Am dori să aflăm ce se întâmplă
 • Experimentul nu a decurs foarte bine în Franța, într-o provincie. După ce s-a deschis școala, mai mulți elevi au ajuns la spital și mai mulți dascăli la terapie intensivă.
 • Deci s-a decis astăzi că pentru majoritatea elevilor în acest an școlar grădinițele, școlile și universitățile să nu se mai redeschidă.
 • Sunt câteva exceptii: elevii din clasele terminale, a VIII-a, a XII-a vor putea reveni la școală după 2 iunie pentru a se pregăti pentru examenele naționale
 • În această situație, normele de distanțare pot fi respectate, vor fi maximum 12 elevi într-o clasă
 • Examenele naționale se vor organiza așa cum au fost ele planificate din capul locului, insa cu respectarea unor reguli foarte stricte de distantare
 • Nu ar fi posibil în școlile noastre să se respecte distanțarea între elevi. În concluzie, s-a renunțat la ideea redeschiderii școlilor
 • Examenele de Evaluare Națională și Bacalaureatul se vor organiza așa cum au fost ele planificate din capul locului. Se vor organiza cu niște reguli stricte de distanțare, la distanțe mari de alții, vor intra pe un coridor, vor ieși pe un alt coridor, se va face dezinfecţia școlii, se va măsura temperatura elevilor și se vor face reguli de către Ministerul Educației.
 • Așadar nu se deschid școlile nu se redeschid grădinițele, anul școlar se încheie și în acest fel evităm riscuri majore
 • Gândiți-vă că nu ar fi posibil în școlile noastre să se respecte distanțarea între elevi, nici dacă ar fi în mai multe ture, în concluzie s-a renunțat la idee redeschiderii școlilor.”

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.