Elevii navetiști ignorați de autorități pe vremea stării de alertă


Bâlbâielile autorităților în privința prevenirii infectării populației cu coronavirus sunt tot mai dese și mai supărătoare. Astfel, deplasarea în altă localitate pentru a merge la școală nu face parte din motivele stabilite în Declarația pe propria răspundere publicată în ”Monitorul Oficial” și deja rectificată, valabilă pentru următoarele 30 de zile ale stării de alertă, adică pentru perioada 15 mai – 14 iunie 2020. Asta deși în perioada 2-12 iunie 2020 autoritățile au decis că elevii din anii terminali, inclusiv cei care locuiesc în alte localități decât dele în care se află școlile la care învață, încep pregătirea pentru Bacalaureat și Evaluarea Națională, după care urmează chiar examenele naționale. Doar în Gorj avem aute de tineri în această situație.

Așa că, desi autoritățile ne anunță că ”Se permite desfășurarea, după data de 02.06.2020, a unor activități de pregătire, pe o perioadă de 2 săptămâni, pentru elevii claselor terminale (a 8-a, a 12- a și a 13-a), precum și pentru organizarea examenelor naționale în condițiile respectării măsurilor de prevenire.”, elevii au fost uitați la elaborarea ”Declarației”.

Mersul la școală sau orice altă formulare care ar putea include deplasarea către unitățile de învățământ a elevilor care nu studiază în localitatea de domiciliu, ci fac naveta până la școală, nu există în actuala ”Declarație”. După consultarea unui avocat și în absența unei alte modificări a ”Declarației”, concluzia ar fi că elevii aflați în această situație trebuie să bifeze punctul 1.

Cele 11 motive oficiale pentru care românii pot ieși din localitate pe perioada stării de alertă sunt următoarele:

1. interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

2. în scop umanitar sau de voluntariat;

3. realizarea de activități agricole;

4. pentru comercializarea de produse agroalimentare de către producătorii agricoli;

5. îngrijirea sau administrarea unei proprietăți din altă localitate; eliberarea de documente necesare pentru obținerea unor drepturi;

6. participarea la programe sau proceduri în centrele de tratament;

7. asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;

8. activități recreativ-sportive individuale desfășurate în aer liber (ciclism, drumeție, alergare, canotaj, alpinism, vânătoare, pescuit și altele) cu participarea a cel mult 3 persoane;

9. participarea la evenimente familiale, cu un număr limitat de persoane și respectarea regulilor de distanțare socială;

10. pentru achiziția, service-ul, efectuarea ITP sau alte operațiuni de întreținere a vehiculelor, activități care nu pot fi efectuate în localitatea de domiciliu;

11. alte motive justificate (precum: îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie; îngrijirea unei rude/afin sau persoană aflată în întreținere; asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități; deces al unui membru de familie).

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.