Nu se dublează alocațiile copiilor


Foarte mulți părinți așteptau această vară pentru punerea în aplicare a legii privind dublarea alocațiilor copiilor. După ce au amânat data intrării în vigoare a legii, Guvernul nu ia în calcul dublarea alocațiilor. Potrivit legii, pentru un copil s-ar primi 300 lei pe lună.

Premierul Ludovic Orban a dat o declarație televizată în care practic îngroapă speranțele de dublare a alocațiilor. Acesta a arătat că a fost o decizie superpopulistă a Parlamentului, care nu este sustenabilă și nu are fundament economic.

„7,3 miliarde de lei este acum impactul pentru alocații. De unde să găsim o asemenea sumă? A fost o decizia a Parlamentului superpopulista. Nu se poate de două ori într-un an să dublezi alocațiile. Nu poți să generezei astfel de decizii fără să ai un fundament economic”, a declarat Orban.
Premierul a afirmat că Guvernul va încerca să mărească alocaţia pentru copii „cu cât va permite situaţia bugetară şi situaţia economică şi mai ales prognozele economice”.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.