Elevii găsiți cu temperatură sunt testați de încă trei ori


MEC anunță într-un comunicat cu regulile de Evaluare Națională că, în zilele de examen, la intrarea în școală cadrele medicale vor face triajul epidemiologic al elevilor astfel: vor lua temperatura candidaților la Evaluarea Națională, “temperatură ce nu trebuie să depășească 37.3 ̊C”. “În cazul în care temperatura înregistrată depășește maximul admis, se repetă măsurarea acesteia de trei ori succesiv, la interval de 2-5 minute”.
  • Regulile de triaj au fost comunicate de MEC la câteva ore după ce Avocatul Poporului i-a cerut de urgență să elimine limita de 37,3 °C stabilită anterior drept condiție pentru ca elevii să poată intra în examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat
  • Atât ministrul Educației, cât și ministrul Sănătății au refuzat să dea o lămurire în legătură cu ce fac elevii, după decizia Avocatului Poporului. A venit o declarație politică a premierului Ludovic Orban care le arată copiilor că nu trebuie să respecte legea și deciziile unor instituții din statul român, fără argumente logice.

Ministerul Educației anunță astăzi, 12 iunie, că elevii “care au avut temperatura peste maximul admis” vor susține probele conform unei proceduri speciale, în perioada 22 iunie – 4 iulie. Instituția menține, așadar, triajul epidemiologic și temperatura 37.3 ̊C ca prag maxim pentru intrarea în examen. Situația poate fi periculoasă pentru elevi și părinții în cauză, aceștia ar trebui să se deplaseze mari distanțe pentru un centru de examen, poate chiar la București.

Cum se va efectua triajul epidemiologic al elevilor, luni:

În zilele de examen, la intrarea în centrul de examen (în școală), cadrele medicale vor efectua triajul epidemiologic al elevilor astfel:

  • Măsurarea temperaturii cu termometrul noncontact, temperatură ce nu trebuie să depășească 37.3 ̊C. În cazul în care temperatura înregistrată depășește maximul admis, se repetă măsurarea acesteia de trei ori succesiv, la interval de 2-5 minute;
  • Măsurarea temperaturii cu termometrul noncontact se va realiza la umbră;
  • Observarea clinică a simptomelor respiratorii (de tipul: tuse frecventă, strănut frecvent, stare generală modificată).

Fiecare centru de examen trebuie să aibă covorașe dezinfectante, măști de protecție pentru elevi și profesori, substanțe dezinfectante pentru mâini, precum și să:

  • se realizeze curățenia și dezinfectarea pardoselilor, a obiectivelor din sala de curs (pupitre, mese, scaune), clanței ușii, mânerelor de la geamuri, pervazul ferestrei, prin ștergere cu apă și detergent, apoi cu substanțe biocide;
  • intrările/ieșirile, precum și sensul de deplasare pe coridoare, către sălile de examen și alte încăperi, vor fi semnalizate corespunzător și dezinfectate în mod regulat;
  • se asigură existența, în regim permanent, de săpun, prosoape de hârtie, dispensere cu dezinfectant pentru mâini, care vor fi reîncărcate ori de câte ori este necesar;
  • În sălile de clasă examenele se vor desfășura prin stabilirea locurilor astfel încât să existe o distanță între candidați, pe rânduri și între rânduri, de 2 m unul față de celălalt.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.