Gorjul, clasare modestă în topul mediilor de 10 pe județe


Rezultatele finale de la Evaluarea Națională 2020 vin cu un record al ultimilor 9 ani: cele mai multe medii de 10, din 2011 și până în prezent. Concret, după soluționarea contestațiilor, încă 53 de elevi au obținut note de 10 la toate probele de examen. În total, 892 de absolvenți de gimnaziu au terminat Evaluarea Națională 2020 cu medii maxime, pe fondul acuzațiilor că subiectele au fost simple. Spre comparație, anul trecut au fost 459 de medii de 10 în toată țara.

Ministerul Educației a anunțat sâmbătă dimineața rezultatele finale de la Evaluarea Națională 2020: 76,2% dintre absolvenții de gimnaziu prezenți la examen au obținut medii egale sau mai mari cu 5, cu 0,1 punct procentual mai mulți decât înainte de contestații.

În raportul sintetic remis presei de Ministerul Educației, cu informații detaliate referitoare la Evaluarea Națională 2020, se arată că cele mai multe medii de 10 sunt în București (227 după contestații, față de 224 înainte), Cluj (67 medii de 10, față de 66) și Argeș (42, la fel ca înainte de contestații). Cele mai puține medii de 10 sunt în Harghita și Covasna (câte o medie maximă). Gorjul se află la coada clasamentului cu 8 medii de 10, dintre care două obținute după contestații. Elevii din Gorj cu medii de 10 sunt de la Colegiul Național ”Spiru Haret”, de la Școala Gimnazială ”Constantin Brâncuși”, Școala Gimnazială ”Sfântul Nicolae”, Școala Gimnazială ”Constantin Săvoiu”, Școala Gimnazială ”Gheorghe Tătărăscu”, Școala Gimnazială Bărbătești și Liceul Tehnologic Turceni.

Topul județelor cu medii de 10 la Evaluarea Națională 2020:
  1. București: 227 de medii de 10
  2. Cluj: 67 de medii de 10
  3. Iași: 50 de medii de 10
  4. Argeș: 42 de medii de 10
  5. Brașov: 30 de medii de 10
  6. Galați: 27 de medii de 10
Județele cu cele mai puține medii de 10:
  • Harghita: 1 medie de 10
  • Covasna: 1 medie de 10
  • Tulcea: 3 medii de 10
  • Giurgiu: 4 medii de 10
Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.