Gorjul, cele mai slabe rezultate din ultimii ani la Bacalaureat


Rezultate BAC 2020. Județul Cluj rămâne și anul acesta pe primul loc la procentul de promovare la Bacalaureat 2020 pentru elevii din promoția 2019-2020, cu un procent de 83,60%, mai scăzut față de 2019 când procentul a fost de aproape 86%.

După Cluj, urmează județul Brașov -78,71%, Sibiu-78,23%, Brăila -77,61, Galați-76,06%, Bacău- 76,05%, Alba -75,19%, Prahova -74,70%.

Cele mai mici procente de promovare pentru promoția curentă sunt în județele: Ilfov-40,86%, Giurgiu -51.26%, Mehedinți – 60,30%.

Din hărțile întocmite de Ministerul Educației reiese că procentele de promovare din acest an au scăzut în comparație cu cele din 2019 în majoritatea județelor. Cel mai mult au scăzut în județul Botoșani cu un procent de 10,68, Gorj -8,75% și Giurgiu cu 8%. Singurele două județe unde procentele de promovare au crescut comparativ cu 2019 sunt Harghita și Covasna.

La Gorj, mai mult de jumătate dintre elevi nu au reușit să promoveze examenul. Din cei 3714 candidați gorjeni care au participat la toate probele scrise ale Bacalaureatului, 1885 de elevi au promovat examenul. Patru dintre aceștia au reușit să obțină media maximă. Este vorba de doi absolvenți de la Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, unul de la Colegiul ”Gheorghe Tătărescu” Rovinari și unul de la Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru au reușit performanța de a promova examenul maturității cu nota 10. Cele mai multe medii, 280 la număr, sunt între 9 și 9,49.

Rata de promovabilitate per total înscriși, înainte de contestații, este de 49,7%. Pentru promoția curentă, rata de promovare este 63,21%.

15 elevi gorjeni au fost eliminați de la Bacalaureat, pe motiv de fraudă. Din nou, nici un elev de la liceul din Turburea nu a promovat examenul.
Nota minimă de promovare, pentru fiecare disciplină, este 5, iar media finală pentru promovarea examenului este minimum 6.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.