Contestații multe la Bacalaureatul din Gorj


 Ministerul Educației și Cercetării anunță că, după aflarea rezultatelor de la bacalaureat 2020, au fost depuse 62.790 de contestații, mai multe decât anul trecut când numărul de contestații la nivel național a fost de 48.000 pentru toate cele trei probe scrise de la Bacalaureat.

Dintre acestea, 23.954 de contestații au vizat lucrări la proba scrisă de Limba și literatura română – E)a), 492 de contestații au fost depuse la proba de Limba și literatura maternă – E)b), în timp ce la proba obligatorie a profilului – E)c) s-au înregistrat 20.741 de contestații. La proba la alagere a profilului și a specializării – proba E)d) au fost depuse 17.603 contestații.

Cele mai multe contestații au fost depuse în Capitală (7.380) și în județele Constanța (2.941), Argeș (2.868) și Suceava (2.527), iar cele mai puține – sub 650 de contestații – în județele Mehedinți (639), Călărași (637), Covasna (627), Ialomița (623) și Tulcea (539).

Soluționarea lucrărilor contestate va avea loc în perioada 1 – 4 iulie, rezultatele finale urmând a fi făcute publice duminică, 5 iulie.

Peste 1700 de elevi gorjeni au depus contestaţii după afişarea primelor rezultate obţinute la examenul de Bacalaureat. 1773 de elevii gorjeni care nu au reușit să obțină note de trecere la examenul de Bacalaureat au depus contestații. Din totalul celor 1773 de contestații, la proba scrisă de Limba și literatura română au fost depuse 592, la proba obligatorie a profilului 594, la proba obligatorie a profilului și a specializării 587. Lucrările au fost trimise spre alt județ pentru a fi recorectate.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.