Rezultate mai bune după contestații la Bacalaureatul din Gorj


Aproape 10 %  din notele  contestate la Bacalaureat are o diferență mai mare de 1 punct la recorectare. Este vorba despre un număr de 6.036 de lucrări care înregistrează o asemenea diferență de ± 1 punct din totalul celor 62.840 de contestații. Procentual, asta înseamnă 9,6%, după ce anul trecut același procent era de 10,57.Din aceste peste 6 000 de lucrări contestate, 853 de lucrări au diferențe mai mari de 1,5 puncte la recorectare. 691 de lucrări au primit peste 1,5 puncte la recorectare, iar 162 au pierdut peste 1,5 puncte la recorectare. În Gorj, cea mai mare astfel de diferență este de 3.1 puncte și apare în cazul unui candidat de la Colegiul ,,Mihai Viteazu” Bumbești Jiu. O situație mai gravă apare în cazul unui absolvent de liceu din Motru, pentru care mărirea de 2.55 de puncte a notei la Matematică a însemnat trecerea din tabăra candidaților care au picat examenul în cea a celor declarați promovați.

Duminică, 5 iulie 2020,  au fost afișate rezultatele finale ale Bacalaureatului. Veștile au fost bune și foarte bune pentru elevi.  Este cazul candidatului de la Colegiul ,,Mihai Viteazul” Bumbești Jiu, a cărui notă la proba obligatorie a profilului, susținută la Istorie a fost mărită cu 3.1 puncte, de la 6.05 la 9.15, dar și a unui absolvent de la Colegiul Național ,,Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, a cărui notă la proba la alegere a profilului și specializării, susținută la Anatomie, a crescut după contestații cu 1.95 puncte, de la 7.65 la 9.6. Un candidat de la Colegiul Național ,,George Coșbuc” Motru,  a descoperit că nota de 3.8, obținută inițial la Matematică, a crescut la 6.35, ceea ce înseamnă că a promovat examenul. Într-o situație similară se află alți circa 30 de candidați, pe care contestațiile i-au ajutat să obțină cel puțin nota 5 la proba la care aveau nevoie pentru a putea fi declarați promovați. Pentru alți candidați, recorectarea lucrărilor nu a adus rezultatele așteptate, ei trezindu-se cu note mai mici decât cele obținute inițial. Și aici s-au înregistrat diferențe semnificative între cele două note. Un exemplu în acest sens este un candidat de la Liceul Teoretic Novaci, a cărui notă la Limba și literatura română a scăzut cu 2.1 puncte după contestații, de la 8.25 la 6.15.
Soluționarea contestațiilor a dus și la o creștere a numărului de medii de 10 înregistrate la nivelul județului nostru. Inițial, au reușit să obțină această medie patru candidați din Gorj: doi de la Colegiul Național ,,Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu, unul de la Colegiul ,,Gheorghe Tătărescu” Rovinari și unul de la Colegiul Național ,,George Coșbuc” Motru. Acestora li s-au mai alăturat alți trei absolvenți: unul de la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu, unul de la Liceul Teoretic Novaci și unul de la Colegiul Național ,,Tudor Vladimirescu” Târgu-Jiu. Rata de promovare înregistrată la nivelul județului nostru este de 51,39%. Conform datelor centralizate de Ministerul Educației și Cercetării (MEC), în județul Gorj au promovat această sesiune a Bacalaureatului 1917 candidați. Dintre aceștia, 256 au obținut medii între 6 și 6.49, 236 de medii între 6.5 și 6.99, 217 medii între 7 și 7.49, 242 de medii între 7.5 și 7.99, 233 de medii între 8 și 8.49, 276 de medii între 8.5 și 8.99, 283 de medii între 9 și 9.49, 167 de medii între 9.5 și 9.99 și 7 medii de 10. Din cei 1798 de candidați respinși, 54 au obținut medii între 5 și 5.49, iar 149 au picat cu medii între 5.5 și 5.98.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.