Elevii de clasa a VIII-a nu vor avea manuale

Elevii care în toamnă încep clasa a VIII-a nu vor avea manuale noi nici în acest an școlar în primele zile de școală, așa cum se întâmplă de 8 ani. Acesta este avertismentul editorilor după ce Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a decis să înceapă reevaluarea manualelor depuse la licitație abia la 90 de zile de la încheierea depunerii contestațiilor. Marian Șuță, directorul general al Centrului din subordinea Ministerului Educației care derulează licitația, că “am început licitația în decembrie, față de alți ani am început cu 3 luni mai devreme. Practic aceste 3 luni au fost anulate de o decizie a CNSC-ului venită la 90 de zile. Nu ne așteptam”.

Amintim că înnoirea curriculară ajunge în anul școlar 2020-2021 să se aplice la clasa a VIII-a; elevii vor susține și examenul de Evaluare Națională 2021 cu o altă structură de subiecte, în concordanță cu noua programă.

Ministerul Educației a organizat pentru clasa a VIII-a cea mai rapidă lansare de licitație pentru manuale din ultimii ani. Concret, pe 5 decembrie 2019 au fost lansate procedurile de licitație în vederea asigurării a 58 de titluri de manuale pentru clasa a VIII-a (aproape 3,7 milioane de exemplare) în anul școlar 2020-2021, procedura fiind derulată tot prin Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE) din subordinea sa, în calitate de autoritate contractantă.

Șapte luni mai târziu, editorii emit același avertisment ca în fiecare an: manualele nu vor ajunge pe bănci. De data aceasta, motivul îl reprezintă o decizie a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC), spun autoritățile.

Decizia CNSC, prezentată de TVR, arată că aproape toate contestațiile au fost admise, așa că manualele se reevaluează.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )