Recunoașterea și echivalarea studiilor profesorilor se face și în acest an


În perioada 1-15 septembrie 2020, cadrele didactice care doresc să obțină recunoașterea și echivalarea creditelor profesionale transferabile rezultate din obținerea/absolvirea în anul școlar 2019 – 2020, a formelor de organizare a formării continue își vor putea depune dosarele de echivalare.

Operațiunea care se desfășoară în fiecare an este coordonată de Casa Corpului Didactic Gorj, instituție care a anunțat că dosarele de echivalare se vor depune la secretariatul unităților școlare în perioada 1 – 15 septembrie 2020 și vor trebui să conțină: cerere prin care se solicită echivalarea, documentul/documentele care atestă finalizarea formei de organizare a formării continue, validate prin semnătura solicitantului (copie certificată conform cu originalul de către directorul unității școlare), carte de identitate, certificat de naștere, certificat de căsătorie, unde este cazul (copii certificate conform cu originalul de către directorul unității școlare), copie după actul de definitivare în învățământ și copie după diploma de studii în baza căreia sunt încadrați în unitatea școlară. Comisia de echivalare va analiza dosarele personalului didactic, de conducere și de control care solicită echivalarea în a doua jumătate a lunii septembrie, urmând ca rezultatele să fie afișate în prima săptămână din octombrie, iar adeverințele să fie eliberate până la sfârșitul aceleiași luni. Se echivalează cu 90 de credite profesionale transferabile următoarele forme de organizare a formării continue: obținerea gradului didactic II sau I, absolvirea masterului în specialitate sau în domeniul Științele educației (pentru personalul didactic din educația antepreșcolară, preșcolară și din învățământul general obligatoriu), absolvirea studiilor universitare de doctorat în domeniul de specialitate sau în domeniul Științele educației, absolvirea unor programe de conversie profesională în învățământ prin studii postuniversitare, obținerea (în intervalul precizat) a unei alte specializări, care atestă obținerea de competențe de predare a unei alte discipline din domeniul fundamental aferent domeniului de specializare înscris pe diploma de licență. Cu 60 de credite profesionale transferabile se echivalează absolvirea în intervalul respectiv a unui curs postuniversitar didactic.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.