Tot mai mulți elevi și profesori din Gorj au coronavirus


Coronavirusul înregistrează noi victime în rândul cadrelor didactice și a profesorilor din Gorj. Până în prezent sunt zece elevi afectați dar și nou cadre didactice, ultimele trei provenind de la Schela, Hurezani și Târgu Jiu. În ultimul caz este vorba despre directoarea adjunctă a Colegiului Economic ” Virgil Madgearu”. O învățătoare din Sâmbotin, comuna Schela a fost și ea afectată dar și profesorul de sport de la Hurezani.
În municipiul Târgu Jiu şi localităţile Turcineşti, Bustuchin şi Scoarţa a fost depăşit indicele 3 la mia de locuitori în ceea ce priveşte incidenţa cazurilor de COVID-19, fapt care duce la suspendarea cursurilor „faţă în faţă”, interzicerea activităţilor cu publicul şi la obligativitatea purtării măştii de protecţie în toate spaţiile publice. De asemenea, în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 5487/1494/2020 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2 şi în baza adreselor avizate de Inspectoratul Judeţean Şcolar Gorj şi Direcţia Publică de Sănătate Gorj, s-a aprobat organizarea activităţilor didactice în scenariul verde pentru clasele a IX-a C şi a X-a B din cadrul Colegiului Tehnic Motru, începând cu data de 4 noiembrie.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.