Marius Buzera, președinte al CLDPS Gorj


În 9 decembrie 2020 a avut loc o reuniune a CLDPS Gorj având ca obiectiv avizarea planului de școlarizare  la învățământul professional pentru anul școlar 2021-2022. Totodată, a fost ales un nou președinte în persoana prof. dr. Marius Buzera, vicepreședinte al Asociației ”Școala Gorjeană”. Informația a fost prezentată în premieră la emisiunea ”EDUcația” de la EMI TV realizată de profesorul Cornel Șomîcu.

Comitetul Local de Dezvoltare a Parteneriatului Social (CLDPS), este structură partenerială consultativă, fără personalitate juridică, cu atribuții în domeniul învățământului porfesional și tehnic, care funcționează în sprijinul Inspectoratului Școlar Județean  Gorj. Rațiunea de a fi a acestei structuri este asigurarea unui cadru funcțional de armonizare a ofertei de formare profesională prin învățământul profesional și tehnic cu nevoile și cerințele agenților economici și a comunității locale și regionale. Sistemele de educaţie şi formare profesională sunt sprijinite şi încurajate să contribuie la creşterea nivelului de educaţie a tinerilor, la asigurarea unei calităţi foarte bune a procesului de învăţare, precum şi la îmbunătăţirea relevanţei educaţiei în raport cu cerinţele reale actuale şi cele prognozate pentru viitor. Funcționarea CLDPS este reglementată prin Ordinul Ministrului Educației și Cercetării Științifice nr. 4456/08.07.2015. Componența instituțională a CLDPS Gorj  are  ca reprezentare cele trei categorii de parteneri sociali: instituţii şi autorităţi publice, operatori economici, organizaţii sindicale reprezentative – organizaţii ale societăţii civile.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.