Sorin Câmpeanu poate reveni în fruntea Ministerului Educației


Sorin Cîmpeanu este principalul nume vehiculate pentru funcția de ministru al Educației în noul guvern aflat în negocieri,. Fost ministru al acestui portofoliu în guvernul PSD condus de Victor Ponta, Sorin Cîmpeanu este rectorul Universității de Agronomie.

Sorin Cîmpeanu a  candidat pe listele PNL în alegerile Parlamentare pentru un loc de senator de București, Senatul este camera superioară a Parlamentului, cameră decizională pentru legile din domeniul Educației.

Fost ministru al Educației în Guvernul PSD condus de Victor Ponta în perioada decembrie 2014 – noiembrie 2015, Sorin Cîmpeanu a introdus corectarea încrucișată între județe a lucrărilor de la Bacalaureat, pentru evitarea fraudelor, și a schimbat până acum 3 partide: a fost membru ALDE, apoi PRO România, pentru ca din ianuarie să fie membru PNL. A fost premier interimar în noiembrie 2015, după ce Victor Ponta a demisionat în contextul tragediei de la Colectiv.

Publicitate

Un gând despre “Sorin Câmpeanu poate reveni în fruntea Ministerului Educației

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.