Campanie umanitară la Târgu-Cărbunești


smart

Tradiția continuă și în acest an la Târgu-Cărbunești, chiar dacă trăim vremuri foarte dificile. Profesorii și elevii de la Colegiul Național „Tudor Arghezi„ în parteneriat cu Parohia „Sfântul Antim Ivireanul„  au organizat în Duminica dinaintea Nașterii Domnului, Târgul de Crăciun, care are ca scop strângerea de fonduri  pentru cei mai puțin norocoși dintre noi.

Obiectivele acestui proiect fiind:

• Creşterea responsabilităţii sociale a elevilor prin organizarea unei campanii umanitare, care să îi încurajeze să se implice în sprijinirea persoanelor vulnerabile;

• Educarea unor trăsături pozitive de caracter şi voinţă în rândul elevilor implicaţi.

Acţiunea s-a bucurat de succes, deoarece cei care au primit cadourile  au fost impresionaţi şi mulţumiţi, iar elevii au învăţat să se implice în viaţa comunităţii sociale. Așadar,  activitatea a fost emoţionantă şi a promovat voluntariatul, implicarea, altruismul, solidaritatea.

Mulţumim comunității locale pentru gestul nobil de solidaritate umană de care au dat dovadă prin această acţiune umanitară.

                               Prof. Teodora Lupulescu

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.