Întârzieri în plata orelor remediale din vina Ministerului Educației


Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat că orele remediale ar urma să fie plătite peste câteva zile şi că îşi doreşte o soluţionare cât mai rapidă a acestui aspect. Cu un calcul rapid, întârzierea este de cel puțin 30 de zile până la momentul plății efective!

„Am insistat să fie plătite încă înainte de sărbători orele remediale pentru luna martie. A existat pe de o parte o lentoare din partea celor care trebuiau să raporteze aceste ore remediale. Pe de altă parte, proiectul a fost evaluat abia săptămâna trecută. A ieşit din evaluare. Săptămâna trecută eram la finalul lunii aprilie. Deci orele remediale vor trebui să fie plătite, cele susţinute până la finalul lunii aprilie, din bugetul Ministerului Educaţiei, fără să fi fost prevăzute. Dar această problemă nu este o problemă a profesorilor care au efectuat aceste ore remediale. Este o problemă a Ministerului Educaţiei şi a Guvernului. Suntem datori să găsim o soluţie cât mai rapidă. Din punctul meu de vedere, pot să vă spun foarte clar că nici nu am luat în considerare varianta prin care aceste ore remediale să nu fi fost plătite încă de săptămâna trecută. Dar este o problemă pe care o am eu, ca ministru, la nivelul ministerului şi pe care sunt dator să o soluţionez cât mai rapid, odată ce susţin importanţa acestor ore remediale. (…) (Cât mai rapid – n.r.) însemnând zile”, a spus ministrul, pentru un post de televiziune.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.