85-90 % dintre directorii de școli au rămas în funcții în Gorj


Potrivit inspectorului școlar general al județului Gorj, Dana Constantinescu, 85-90% dintre directorii de școli din județ își continuă activitatea. Au fost însă și situații în care în locul directorilor a căror delegație expiră zilele acestea au fost numite alte persoane, lucru ce a nemulțumit nu doar pe foștii deținători ai funcțiilor respective, ci și autoritățile locale.

Dana Constantinescu a declarat că în situațiile în care a fost necesară numirea unui alt director, acest lucru s-a făcut în urma unei evaluări, nu ”din pix”. „Aș vrea să amintesc faptul că în luna ianuarie au încetat mandatele directorilor cu concurs care deținuseră aceste funcții în ultimii 4 ani. Acești directori cărora le-a încetat mandatul au fost numiți mai departe, prin delegație, sau au fost numite alte persoane, prin delegație, în funcția de director sau director adjunct, până la sfârșitul anului școlar sau până la organizarea unui concurs, așa cum prevede metodologia. Deci, pentru persoanele care încă se mai întrebau de ce au fost din nou schimbați directorii, când în ianuarie au fost numiți, acesta este motivul. În județul Gorj, un procent de 85 – 90% dintre directori au fost numiți în continuare, prin delegație, până la organizarea concursului sau până la sfârșitul anului școlar. Deci, așa cum a sugerat și ministrul Educației, domnul Sorin Cîmpeanu, acești directori au primit continuitate pe această funcție. (…) Au fost profesori care dețineau această funcție care nu și-au mai dorit să continue. Au fost cazuri la școli destul de cunoscute, au fost persoane care și-au exprimat în instituția noastră opinia cum că nu își mai doresc să dețină o astfel de funcție. Nimeni nu este întrebat de motive (…). Evident că a trebuit să numim alte persoane în aceste funcții. Cei care au fost numiți în aceste funcții, oameni care nu mai deținut înainte această funcție, nu au fost aleși ”din pix”, așa cum se crede, ci au fost evaluați și s-a dorit și o schimbare în anumite locuri”, a declarat inspectorul școlar general Dana Constantinescu, în cadrul unei conferințe de presă susținută, vineri, la sediul IȘJ Gorj. Aceasta s-a declarat dezamăgită de reacția unora dintre directorii schimbați, dar și de cea a autorităților locale. „Acum, faptul că directorii a căror delegație va înceta la data de 31 august 2021 (…) nu acceptă cu ușurință sau, aș îndrăzni să spun, cu demnitate această schimbare este o problemă asupra căreia trebuie să ne aplecăm uneori. Avem totuși de-a face cu cadre didactice, cu oameni educați, dar care uneori nu acceptă faptul că, așa cum au fost și dumnealor numiți la un moment dat, sunt numite și alte persoane pe postul lor. Acești oameni nu se opresc în a-și exprima o nemulțumire în cadru foarte restrâns sau chiar în cadru local. Aceste persoane merg la presă, se plâng în spațiul public că au fost schimbate și au fost numiți, repet, în exact același fel în care au fost numiți și acești directori. Ba, mai avem și niște situații cu care ne confruntăm care sunt extrem de dezamăgitoare (…). Au fost cazuri de autorități locale care au declarat la Prefectura Gorj că ei nu mai doresc să aibă în administrarea lor clădirile școlilor dacă li se schimbă directorul. Eu cred că dumnealor sunt obligați să administreze financiar aceste clădiri și să nu le lase, așa cum au declarat, cu titlu de gratuitate școlilor. Nu se poate așa ceva! Un primar este obligat să colaboreze cu un director, indiferent de culoarea sa politică. Sunt foarte mulți directori care nu aparțin vreunui partid politic. Acești oameni au fost numiți pur și simplu pentru că s-a considerat că merită această funcție. De ce să nu se dea șansa și altora de a demonstra că pot face ceva? De ce trebuie să insistăm într-o stare de fapt, într-o continuitate a unui lucru care s-a produs la momentul inițial exact cum s-au produs acest schimbări acum? Ne este foarte greu să acceptăm că suntem schimbați din aceste funcții. Și noi vom fi schimbați din aceste funcții, și alți șefi de instituții vor fi schimbați din funcțiile lor. Nimic nu este veșnic pe lumea asta și nimeni nu este de neînlocuit. Este o chestiune destul de dură pe care dumnealor refuză să o înțeleagă. Mi se pare, repet, dezamăgitor deoarece avem de-a face cu oameni educați, cu oameni care au făcut o școală și cu oameni care, la rândul lor, singura lor ocupație este de a învăța copiii carte, de a modela caractere și de a modela oameni. Este cel mai greu lucru pe lumea asta să lucrezi cu copiii, este o responsabilitate imensă dacă îți iei treaba în serios”, a mai declarat inspectorul școlar general Dana Constantinescu într-o conferință de presă desfășurată vineri, 26 august 2021.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.