Premiu pentru echipa de robotică de la CNTV


Tea-Borgs, echipa de robotică a CNTV, coordonată de profesorii Eugen Nodea și Mirel-Sorin Stoian , a obținut premiul Alianței Finaliste la National Robotics Championship 2021 – BRD FIRST Tech Challenge Romania, competiție ce s-a desfășurat la începutul acestei săptămâni, la București.

La concursul de robotică BRD FIRST Tech Challenge Romania au concurat cele mai bune 24 de echipe de robotică, selectate în urma competiţiilor regionale. La acest eveniment a participat şi echipa TEA-BORGS a Colegiului Național “Tudor Vladimirescu”, care a obţinut în urma concursului de calificare locul trei, iar în calitate de căpitan de alianţă (alături de echipele DELTAFORCE din Arad şi SOFT HOARDERS din Craiova) a ajuns în finală, unde a pierdut în faţa echipelor Quantum Robotics, AUTOVORTEX Voluntari şi NORTH EAST DYNAMICS.

Echipa gorjeană s-a calificat pentru etapa mondială, care anul acesta este anulată din cauza pandemiei.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.