Olimpiada Naţională de Geografie la Târgu-Jiu

Liceul_Tudor_Vladimirescu_din_Targu_Jiu

Peste 200 de elevi din toată ţara vor participa în perioada 1-6 aprilie 2013 la faza naţională a Olimpiadei de Geografie, competiţie găzduită în acest an de judeţul nostru. Gorjul va fi reprezentat de 5 elevi. Probele concursului vor fi găzduite de CNTV.

Potrivit lui Ion Işfan, inspectorul şcolar general al judeţului Gorj, în perioada 31 martie-6 aprilie 2013 la Gorj se va desfăşura cea de-a XXXIII-a ediţie a Olimpiadei de Geografie, pentru elevii claselor VIII-XII. Se vor afla la Târgu-Jiu 220 de elevi concurenţi, 42 profesori însoţitori şi 40 de membri ai Comisiei Centrale.

Programul anunţat de Claudia Zaharia, inspectorul şcolar de specialitate este următorul:

-luni, 1 aprilie 2013, deschiderea oficială la 09.30 la Cinematograful „Sergiu Nicolaescu”

-în aceeaşi zi, la ora 16.00, la CNTV, proba teoretică

-marţi-miercuri, 2-3 aprilie 2013, aplicaţii practice în judeţ şi proba practică la CNTV

-vineri, 5 aprilie 2013, se va desfăşura proba de baraj pentru selectarea lotului olimpic pentru etapa internaţională a olimpiadei.

-sâmbătă, 6 aprilie 2013, festivitatea de premiere la Cinematograful „Sergiu Nicolaescu”.

Reclame

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )