În mai, absolvenţii de gimnaziu pot opta pentru şcoala profesională


colegiul-tehnic-nr-2532 de locuri la Colegiul Auto „Traian Vuia” Târgu-Jiu, Liceul Tehnologic Tismana, Liceul Tehnologic Roşia de Amaradia, Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic Mătăsari, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Peştişani, Colegiul „Mihai Viteazu” Bumbeşti-Jiu, Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu, Liceul Tehnologic Bîrseşti, Liceul Tehnologic Turceni, Liceul Energetic Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, Liceul Tehnologic Roşia Jiu, Liceul Tehnologic Bustuchin, Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari, Colegiul Tehnic Motru, Liceul Tehnologic Ţicleni, Liceul Tehnologic Baia de Fier şi Liceul Tehnologic Stoina sunt în acest an în învăţământul profesional din Gorj.

Pe 26 şi 27 mai 2014 este programată înscrierea în învăţământul profesional de trei ani a elevilor de clasa a VIII-a din anul şcolar curent şi a absolvenţilor de clasa a VIII-a din promoţiile anterioare. Pentru învăţământul profesional cu o durată de trei ani, destinat absolvenţilor clasei a VIII-a, liceele tehnologice au propus spre şcolarizare 532 de locuri.
Domeniile în care se pot califica elevii gorjeni sunt: mecanică (mecanic auto; lăcătuş mecanic prestări servicii; tinichigiu vopsitor auto; strungar; sudor; mecanic utilaje şi instalaţii în industrie; operator la extracţia, tratarea, transportul şi distribuţia gazelor; lăcătuş construcţii metalice şi utilaj tehnologic) – 336 de locuri, electromecanică (electromecanic utilaje şi instalaţii industriale; operator cazane turbine cu abur, instalaţii auxiliare şi de termoficare) – 84 de locuri, construcţii instalaţii şi lucrări publice (instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze) – 28 de locuri, agricultură (lucrător în agroturism) – 28 de locuri, comerţ (comerciant – vânzător) – 28 de locuri, turism şi alimentaţie (lucrător hotelier) – 28 de locuri. Unităţile de învăţământ în care se vor organiza clase de profesională pentru absolvenţii de gimnaziu sunt: Colegiul Auto „Traian Vuia” Târgu-Jiu, Liceul Tehnologic Tismana, Liceul Tehnologic Roşia de Amaradia, Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic Mătăsari, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Peştişani, Colegiul „Mihai Viteazu” Bumbeşti-Jiu, Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu, Liceul Tehnologic Bîrseşti, Liceul Tehnologic Turceni, Liceul Energetic Târgu-Jiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă”, Liceul Tehnologic Roşia Jiu, Liceul Tehnologic Bustuchin, Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari, Colegiul Tehnic Motru, Liceul Tehnologic Ţicleni, Liceul Tehnologic Baia de Fier şi Liceul Tehnologic Stoina.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.