Cei mai buni elevi gorjeni la examenele naţionale au fost premiaţi


remus-pricopie nouMinistrul Educaţiei Naționale, Remus Pricopie, şi ministrul delegat, Mihnea Costoiu, au premiat marţi, 15 iulie, la sediul MEN, absolvenţii de clasa a VIII-a şi de clasa a XII-a, din municipiul Bucureşti şi din judeţul Ilfov, care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională şi la examenul de Bacalaureat din acest an. Toţi cei prezenţi la sediul MEN s-au aflat în videoconferinţă cu premianţii din celelalte judeţe ale ţării. La rândul lor, aceştia şi-au primit premiile la sediile inspectoratelor şcolare judeţene de care aparţin. Reamintim că la Evaluarea Naţională s-au înregistrat, la nivel naţional, 225 medii de 10, iar la Bacalaureat, 108 medii de 10. Premiile constau în diplome şi bani – 2.000 de lei pentru fiecare absolvent de clasa a VIII-a şi 3.000 de lei pentru fiecare absolvent de clasa a XII-a.

În judeţul Gorj, au fost premiaţi 9 elevi care au obţinut media 10 la examenele naţionale,la Bacalaureat 2014:Ţîrcă Alexandru Gabriel(Colegiul Naţional “Ecaterina Teodoroiu”) şi la Evaluarea Naţională 2014:Fîcea Carmen Mihaela(Colegiul Naţional “Spiru Haret”), Mitoi Sorana-Theodora(Şcoala Gimnazială”Constantin Săvoiu”), Ştiucă Roxana-Elena(Şcoala Gimnazială”Constantin Săvoiu”), Ţîrcă Miruna(Colegiul Naţional”Tudor Vladimirescu), Dragomir Cristiana Ioana(Colegiul Naţional”Tudor Vladimirescu), Vîrţan Alina Elena(Colegiul Naţional”Tudor Vladimirescu),Jilăveanu Teodora(Şcoala Gimnazială”Constantin Săvoiu”) şi Nicolescu Flavia-Maria(Şcoala Gimnazială”Constantin Săvoiu”).

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.