Multe contestaţii la Definitivatul din Gorj


Bac fotoCirca o treime dintre cadrele didactice prezente în 14 iulie la examenul de Definitivat au contestat evaluarea. 32 de cadre didactice din judeţul Gorj au contestat notele obţinute la examenul naţional de definitivare în învăţământul preuniversitar. Cele mai multe contestaţii, opt la număr, au fost depuse de  învăţători.

Foarte multe dintre cadrele didactice prezente la Definitivat au cerut recorectarea lucrărilor. 32 dintre 137 de candidaţi au cerut recorectarea lucrărilor în speranţa că vor obţine o notă mai mare. Potrivit datelor centralizate de Inspectoratul Şcolar Judeţean (IŞJ) Gorj, cele mai multe contestaţii au fost depuse de învăţători (8). Alte şase contestaţii au fost depuse de cadre didactice care au susţinut examenul la disciplina Limba şi literatura engleză, iar patru de către cei care au încercat să obţină definitivarea la disciplina Limba şi literatura română. Au mai fost înregistrate câte două contestaţii la disciplinele Mecanică, Matematică, Limba şi literatura română pentru copii, metodica activităţii instructiv-educative din învăţământul preşcolar, Pedagogie preşcolară şi elemente de psihologie a educaţiei, Educaţie muzicală şi Educaţie fizică şi câte o contestaţie la disciplinele Biologie, Economie, Istorie şi Limba şi literatura franceză. Peste 70 dintre cele 130 de cadre didactice care au susţinut în data de 14 iulie proba scrisă a Definitivatului au reuşit să obţină cel puţin nota 8, nota minimă de promovare a examenului. 54 dintre acestea au obţinut note între 8 şi 8,99, în timp ce alţi 22 de candidaţi au promovat examenul cu note între 9 şi 9,99. 61 de candidaţi au picat examenul. Şapte dintre aceştia au obţinut note între 7 şi 7,99, 29 au luat note între 6 şi 6,99, 16 cadre didactice au obţinute note între 5 şi 5,99, lucrările a şase candidaţi au fost notate cu note între 4 şi 4,99, iar alţi trei dascăli au primit note între 3 şi 3,99. Cea mai mare notă înregistrată la nivelul judeţului Gorj a fost 9,80, iar cea mai mică 3,40. Rezultatele finale ale examenului de Definitivat vor fi afişate în cursul zilei de 24 iulie. Potrivit Metodologiei, definitivarea în învăţământ poate fi obţinută la una dintre specialităţile înscrise pe diploma/diplomele pe care candidatul o/le deţine sau la una dintre disciplinele pe care cadrul didactic o poate preda conform Centralizatorului privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar. Cadrele didactice care au promovat examenul naţional de definitivare au dobândit dreptul de practică în învăţământul preuniversitar. Cadrul didactic care are statut de titular şi care nu dobândeşte definitivarea în învăţământ în perioada prevăzută de lege i se desface contractul de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată, pierzând calitatea de titular al sistemului de învăţământ preuniversitar. Cadrele didactice care nu obţin definitivarea în învăţământ pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.

Un gând despre “Multe contestaţii la Definitivatul din Gorj

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.