Gorjul,locul III pe ţară la”Sanitarii pricepuţi” 2014


SanitariÎn perioada 25-29 iulie s-a desfășurat la Poiana Pinului, județul Buzău, Concursul Național “Sanitarii pricepuți”. Echipajul județului Gorj participant la acest concurs,  format din elevii: Işfan Ioana Patricia, Anghelache Dobrescu Alexandra, Manea Andreea, Ciofu Şerban, Duiu Octavian, toţi elevi ai CNTV, a obţinut Premiul III.

Faza naţională a Concursului pentru sănătate şi prim ajutor „Sanitarii Pricepuţi” a fost  organizată de Societatea Naţională de Cruce Roşie din România şi Ministerul Educaţiei Naţionale şi s-a desfăşurat  în perioada 25 – 30 iulie, în Complexul de Agrement Poiana Pinului din judeţul Buzău. Judeţul Gorj a fost  reprezentat la această etapă a competiţiei de echipajul Colegiului Naţional „Tudor Vladimirescu” din Târgu-Jiu, echipaj ce s-a clasat pe primul loc la faza judeţeană a concursului ce s-a desfăşurat în data de 5 iunie, la Colegiul Economic „Virgil Madgearu” din municipiu. Echipajul CNTV este alcătuit din cinci elevi: Anghelache Dobrescu Alexandra, Ciofu Şerban Ioan, Duiu Octavian, Işfan Ioana Patricia şi Manea Andreea. La etapa judeţeană a competiţiei, cei cinci elevi au fost coordonaţi de profesorul Camelia Anton, iar la etapa naţională au fost  coordonaţi de profesorul Gabriela Mititelu. Aceştia au depăşit  două probe, una teoretică şi una practică. În cadrul probei teoretice, echipajele au  rezolvat un test grilă cu noţiuni de prim ajutor, educaţie pentru sănătate şi istoria Crucii Roşii. La proba practică, tinerii sanitari pricepuţi au trebuit să demonstreze juriului că ştiu cum se acordă primul ajutor în caz de accidente, electrocutări sau înec.Scopul concursului este acela de a forma deprinderi de acordare a primului ajutor şi principii de viaţă sănătoasă în rândul elevilor, la concurs putând participa orice elev din învăţământul gimnazial şi liceal. Faza naţională se organizează din doi în doi ani, alternativ pentru fiecare ciclu (gimnazial/liceal), în vacanţa de vară.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.