Gorjul, sub media pe ţară la Bacalaureatul de toamnă


Bac fotoMinisterul Educaţiei Naţionale a centralizat rezultatele candidaţilor care au susţinut probele examenului de Bacalaureat, sesiunea august – septembrie 2014, înainte de contestaţii. La nivelul judeţului Gorj s-au prezentat 1.237 de candidaţi, însă doar 177 dintre aceştia au promovat. Astăzi, în intervalul orar 12.00 – 16.00, candidaţii nemulţumiţi de notele obţinute pot depune contestaţii. Soluţionarea contestaţiilor se va realiza între 2 şi 3 septembrie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 4 septembrie.

Din totalul celor 52.389 de absolvenţi de clasa a XII-a prezenţi în sălile de examen, au promovat 11.666, respectiv 22,27%. Rezultatul este cu aproximativ 1% mai mare decât cel înregistrat în aceeaşi sesiune a anului 2013.

Din totalul candidaţilor respinşi, 248 au fost eliminaţi pentru fraudă, iar 9.753 au obţinut medii între 5,00 şi 5,99. Media finală pentru promovarea examenului de Bacalaureat trebuie să fie minimum 6. Cele mai multe medii înregistrate în sesiunea august – septembrie au fost pe segmentul 6,00 – 6,99: 10.038.
Afişarea rezultatelor s-a făcut în toate centrele, începând de duminică, 31 august, ora 18.00, urmând ca, luni, 1 septembrie, în intervalul orar 12.00 – 16.00, să fie depuse contestaţiile. Soluţionarea contestaţiilor se va realiza între 2 şi 3 septembrie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 4 septembrie.
La nivelul judeţului Gorj s-au prezentat 1.237 de candidaţi, însă doar 177 dintre aceştia au promovat. Astăzi, în intervalul orar 12.00 – 16.00, candidaţii nemulţumiţi de notele obţinute pot depune contestaţii. Soluţionarea contestaţiilor se va realiza între 2 şi 3 septembrie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 4 septembrie.
Liceul cu cele mai slabe rezultate în sesiunea trecută, Colegiul Auto „Traian Vuia”, înregistrează în această sesiune trei promovaţi.Bac foto

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.