Elevii de la Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” au marcat ZIUA NAȚIONALĂ


Unire 1Unire 2Unire 3Unire 2În perioada 28 noiembrie-1 decembrie 2014, elevii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială „Antonie Mogoş” Ceauru au derulat  Proiectul educaţional „MAREA UNIRE-UN VIS ÎMPLINIT” în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Primăria şi Consiliul Local Băleşti, Societatea de Ştiinţe Istorice, filiala Gorj şi Asociaţia ŞCOALA GORJEANĂ. Acțiunile desfășurate pe mai multe zile au strâns peste 150 de elevi și cadre didactice dar și o participare importantă din partea părinților și membrilor comunității locale.

Dintre acțiunile derulate cu acest prilej am reținut:
-vineri, 28 noiembrie 2014, ora 14.00: Simpozion „Semnificaţia zilei de 1 Decembrie 1918 în Istoria Românilor”, comunicări ale elevilor de la Cercul de Istorie „Antonie Mogoş” coordonat de prof. Cornel Şomîcu.
-vineri, 28 noiembrie 2014, ora15.00: „Pe al nostru steag e scris unire”, un program artistic asigurat de elevii şcolii coordonaţi de doamnele profesoare Elena Năgăra şi Felicia Constantinescu.
-luni, 1 DECEMBRIE 2014, ora 9.00: Depuneri de coroane de flori la monumentele eroilor din Băleşti cu participarea primarului localității, inginerul Aristică Paicu.
-luni, 1 DECEMBRIE 2014, ora 11.00: Excursie tematică a elevilor pe traseul Muzeul Judeţean Târgu-Jiu-Casa Memorială „Constantin Brâncuşi” Peştişani-Mânăstirea Tismana și retur, acțiune sponsorizată de Consiliul Local Bălești.

Inginerul Aristică Paicu, primarul comunei Bălești ne-a declarat: ”În comuna Bălești există o tradiție creată în ultimii ani de a marca marile momente din istoria neamului prin acțiuni comune Primărie-Școală. Elevii trebuie să știe că provin dintr-o comunitate importantă a Gorjului și au de dus mai departe o istorie importantă. Mă bucur că la școlile noastre se pune un mare accent pentru formarea viitorilor cetățeni, de aici și deschiderea noastră la toate acțiunile școlii.”

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.