Mihai Eminescu omagiat la Târgu-Jiu de Ziua Culturii Naționale


Mihai Eminescu SGJoi, 15 ianuarie 2015, orele 17, la Sala de lectură a Bibliotecii Judeţeane Gorj, se va desfăşura, cu ocazia Zilei Culturii Naţionale, evenimentul dedicat creaţiei şi spiritului poetului naţional Mihai Eminescu.

EMINESCIANA din acest an are în program: evocarea a 165 de ani de la naşterea Luceafărului poeziei româneşti, lansarea revistelor ,,Portal Măiastra”, Editura CJCPCT Gorj şi “Serile de la Brădiceni” editată de Fundaţia cu acelaşi nume şi prezentare Hărţii culturale a Gorjului, editata de CJCPCT Gorj. Amfitrioni manifestării sunt Olimpia Bratu şi Ion Cepoi.
Momentele artistice vor fi oferite de:
– Liceul de Artă “C-tin Brăiloiu”, cu un microrecital de romanţe al Andreei Marinescu, elevă a Liceului de Arte din Tg-Jiu, acompaniată de profesorul Viorel Marinescu.
– Şcoala Populară de Artă printru-un program de muzică în interpretarea Alexandra Popi, Olimpia Balasoiu, Liliana Ciochina, Maria Mihaila, Madalina Barbonie, Elisabeta Nicoloiu, Luiza Ciudin, Cristina Boian, Hirizoiu Eduard si Pilea David
Denis Gogan, Mihalache Andrei, la care se adaugă recitari de versuri ale membrilor Cenaclului Columna.
– Ansamblul Artistic Profesionist “Doina Gorjului” oferă participanţilor un potpuriu de cântece în interpretarea cunoscuţilor solisti de muzică Olguţa Berbec, Valentin Samfira şi Giorgiana Bârsac.Organizatori: Biblioteca Judeţeană Christian Tell, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, Scoala Populară de Arte, Ansamblul Artistic Profesionist “Doina Gorjului”, Liceul de Artă ,,C-tin Brăiloiu”.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.