Arhiepiscopia Craiovei și ISJ Gorj îl sărbătoresc pe Brâncuși la Târgu-Jiu


brancusiArhiepiscopia Craiovei și Inspectoratul Școlar Județean Gorj organizează joi, 19 februarie, cu prilejul împlinirii a 139 de ani de la naşterea lui Constantin Brâncuşi, o serie de manifestări comemorative la Târgu Jiu.

La Târgu Jiu, oraşul care găzduieşte monumentalele brâncuşiene, manifestările vor începe la ora 11:00 cu o slujbă de pomenire care va fi săvârşită la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Slujba va fi urmată de o întrunire festivă la Palatul Prefecturii, întrunire în cadrul căreia va avea loc premiera filmului „Acasă la Brâncuşi”, lansarea cărţii „Strada Calea Eroilor” de Vasile Vasiescu şi vernisajul unei expoziţii de pictură realizate de către elevi ai Liceului Teologic din Târgu- Jiu. La eveniment au fost invitaţi să ia cuvântul Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, prefectul judeţului Gorj, Alin Văcaru, preşedintele Consiliului Judeţean Gorj, Ion Călinoiu, primarul municipiului Târgu-Jiu, Florin Cârciumaru, şi inspectorul şcolar general Ion Işfan. Manifestările din această zi se vor încheia în sala de conferinţe a Protoieriei Târgu-Jiu Nord, unde, începând cu ora 14:00, se va desfăşura un moment cultural artistic ce va reuni, alături de preoţi şi teologi, reprezentanţi ai principalelor instituţii culturale gorjene şi alţi invitaţi care cunosc şi apreciază opera şi personalitatea sculptorului Constantin Brâncuşi. În cadrul evenimentului, Corul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu va susţine un scurt concert de muzică religioasă şi tradiţională românească.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.