CNSH, pentru a patra oară la Strasbourg

FB_IMG_1423577971887

În 2014, anul alegerilor europene, Biroul de Informare al Parlamentului European în România şi Ministerul Educaţiei Naţionale a invitat liceenii să participe la cea de-a VII­a ediţie a Concursului Naţional „Euroscola”. Elevii erau îndemnaţi să simuleze activităţi legate de adoptarea unei rezoluţii în Parlamentul European, în procedura legislativă ordinară. Au răspuns invitaţiei, şi de această dată, un grup de elevi de la Colegiul Naţional „Spiru Haret” din Târgu-Jiu, coordonaţi de profesoarele Florina Fluturaş şi Carmen Cosmulescu.

Tema concursului lansat – „Împreună pentru tinerii Europei – o propunere legislativă de succes” – a motivat tinerii haretişti să se implice în realizarea unui proiect al cărui scop vizează familiarizarea acestora cu instituţiile europene, cu atribuţiile lor, cu demersul necesar aprobării unei iniţiative legislative, cu preocupările instituţiilor Uniunii Europene privind oportunităţile pentru integrarea tinerilor pe piaţa muncii.

Noul proiect Euroscola a urmărit, de asemenea, să dezvolte în rândul tinerilor atitudini specifice cetăţeniei europene, să-i informeze despre importanţa alegerilor europene şi participarea la vot, să-i responzabilizeze prin asumarea/simularea rolului de membri ai Parlamentului European, să le dezvolte tehnici eficiente de comunicare pentru susţinerea iniţiativei legislative, să le cultive motivaţia dezvoltării unei cariere în instituţiile europene.

Euroscola la C.N.S.H.

Echipa Euroscola de la Colegiul Naţional „Spiru Haret” a realizat afişe şi pliante, propunându-şi să conştientizeze tinerii despre importanţa alegerilor europarlamentare, a diseminat informaţii despre instituţiile europene şi rolul lor, a simulat aprobarea iniţiativei legislative, convocând un parlament al elevilor haretişti, care a votat şi adoptat raportul privind iniţiativa legislativă, a valorizat activităţile prin articole în presă, realizarea unui album, filmări, pagină Facebook ş.a.

Participând la competiţia naţională cu proiectul „Împreună pentru tinerii Europei”, echipa „Euroscola – C.N.S.H.” a fost nominalizată să reprezinte România la Strasbourg, pe 26 februarie 2015. Este a patra participare a elevilor de la Colegiul Naţional „Spiru Haret” la „Zilele Euroscola” de la Strasbourg (2009, 2011, 2013, 2015). La fiecare participare haretiştii s-au întâlnit cu sute de elevi din ţările Uniunii Europene , au împărtăşit experienţe, gânduri, opinii despre Europa şi despre viitorul lor.

Se remarcă preocuparea celor două profesoare coordonatoare pentru izbânda unor astfel de concursuri/proiecte europene şi mediul stimulativ creat de directorul colegiului, prof. dr. Gheorghe Gorun.

Alina Cosmulescu