16 restrângeri de activitate în județul Gorj

inspectoratul-scolar-judetean-gorjUn număr de 16 cadre didactice titulare în învățământul din  Gorj vor trebui să predea la alte unități școlare decât la cele care sunt acum titulare începând cu anul școlar 2015-2016. Măsura a fost luată ca urmare a restrângerii activității la unitățile școlare care au probleme cu numărul de elevi. Printre unitățile de învățămând afectate de acest proces se numără și câteva licee și grădinițe din Târgu Jiu însă majoritatea sunt din mediul rural.

Cele mai multe posturi care se vor restrânge sunt în mediul rural și vizează în special educatorii și învățătorii. Astfel, la Școlile Gimnaziale din Slivilești, Godinești, Dănciulești, Negomir, Vladimir, Albeni, Roșia de Amaradia și Tismana se restrânge câte un post de educator/institutor, la școlile gimnaziale Țicleni și Vladimir câte un post de învățător pentru învățământul primar, la Școala Gimnazială  Nr 1 Rovinari, un post pe disciplina istorie și la Școala Gimnazială ”George Uscătescu” din Târgu Cărbunești un post de educație fizică și sport.  În Târgu Jiu, la Colegiul Tehnic Nr.2 se restrânge activitatea unui profesor de chimie industrială, la Colegiul Auto ”Traian Vuia” un post de matematică, iar la Colegiul Tehnic ”Ion Mincu” un post de electrotehnică/electromecanică. La Târgu Jiu, la învățământul preșcolar, se restrânge un post de educator pentru învățământul preșcolar la Grădinița cu Program Prelungit ”Lumea Copiilor”.