Campania de informare ”Europa, casa noastră” la ediția a V-a

DSCN1694Reprezentanța Comisiei Europene în România și Ministerul Educației și Cercetării științifice lansează cea de-a V-a ediție a campaniei de informare „Europa, casa noastră”.

Campania este adresată elevilor și profesorilor din învățământul primar, gimnazial și liceal și are drept scop derularea unor activități cu dimensiune europeană prin care elevii sunt încurajați să se informeze despre Uniunea Europeană, despre istoria și politicile acesteia, precum și despre evoluțiile din domeniul afacerilor europene.

Campania este coordonată de Reprezentanța Comisiei Europene din România și urmărește comunicarea politicilor europene și a subiectelor de interes pentru tineri, încurajându-i să devină cetățeni europeni activi, să se implice în activități de voluntariat și în proiecte europene de schimburi interculturale.

„Europa, casa noastră” le prezintă tinerilor Uniunea Europeană dintr-o perspectivă concretă, apropiată vârstei lor. Campania își propune să informeze elevii și profesorii cu privire la proiectul de integrare europeană (istoria, prezentul și viitorul acestuia), prioritățile de comunicare ale Comisiei Europene, dar și informatți care îi privesc direct (posibilitatea de a studia și de a lucra în statele membre, implicarea în activități de voluntariat, schimburi între tineri, participarea la internshipuri).

Activitățile din cadrul programului „Europa, casa noastră” sunt descrise pe portalul web: www.europacasanoastra.ro.