Concurs dedicat păstrării memoriei anticomuniste


fara_confirmare_primire_bigInstitutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER), în parteneriat cu Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice și cu Fundația Konrad Adenauer, a lansat un nou concurs naţional de eseuri şi artă grafică intitulat “Fără confirmare de primire”, adresat elevilor din clasele IX-XII de la liceele din România.

Potrivit organizatorilor, concursul urmăreşte să îi provoace pe elevi la un exerciţiu de imaginaţie, dar şi de cercetare a istoriei. Participanţii trebuie să creeze o carte poştală sau să scrie o scrisoare către un destinatar ales dintre membrii grupurilor de rezistenţă armată anti-comunistă, foşti deţinuţi politici, deportați sau disidenţi. În realizarea sarcinii, concurenţii sunt încurajaţi să se documenteze asupra destinului persoanei alese, dar şi asupra caracteristicilor perioadei în care a trăit aceasta. Data limită de trimitere a lucrărilor, însoţite de fişa de înscriere, este 11 mai 2015. Pentru elevii din clasele IX-XI se vor acorda 15 premii, constând în participarea la cea de a VI-a ediţie a Şcolii de vară de la Făgăraş – Sâmbăta de Sus, care va avea loc în perioada 5-12 iulie 2015. Pentru absolvenţii clasei a XII-a se vor acorda cinci premii, constând în participarea la Universitatea de vară de la Râmnicu Sărat, care se va desfăşura în ultima decadă a lunii august 2015. Toţi concurenţii, precum şi profesorii coordonatori vor primi diplome de participare.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.