Elevii Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru” în Spania


 

CTGGMÎn perioada 04-08 mai 2015, o delegaţie formată din 2 elevi şi 2 profesori de la Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheru” participă la cea de-a cincea şi ultima reuniune din cadrul proiectului Comenius Multilateral „Eden Garden Is Near Us”. Instituţia organizatoare, IES Arcebispo Xelmirez I este una dintre cele mai vechi şi mai cunoscute şcoli din Santiago de Compostela, înfiinţată în anul 1845.

Pe lângă vizitarea monumentelor istorice din oraş, un tur al muzeului şi al bibliotecii vechi a liceului în prima zi, delegaţiile din cele 5 ţări partenere (Grecia, România, Slovenia, Spania şi Turcia) au participat în cea de-a doua zi la discuţii cu primarul oraşului Santiago de Compostela, cu reprezentanţi ai Ministerului Educaţiei şi cu directorul general al Departamentului de Mediu din Guvernul Galiciei. Au urmat dezbateri şi prezentări pe teme de actualitate legate de managementul, conservarea şi promovarea arealelor naturale protejate din fiecare ţară parteneră, cum ar fi zonele cu habitate umede din Slovenia, Parcul Naţional Defileul Jiului din România, delta râului Axios din Grecia, regiunea Cappadocia din Turcia sau coasta atlantică a Galiciei din Spania.
În cea de-a treia zi, delegaţiile vor desfăşura activităţi legate de monitorizarea calităţii apei râului Sarela şi de conservarea ecosistemului existent, urmând ca în cea de-a patra zi să viziteze „Rias Baixas Galegas”, pe coasta atlantică, cu vizite la Muzeul Culturii Celtice, Munţii Barbanza, A Curota (zonă de unde se pot observa celebrele forme de „rias” – tip de ţărm marin cu aspect dantelat, care se formează prin pătrunderea apelor mării pe văile largi ale râurilor dintre culmi muntoase perpendiculare pe linia ţărmului – specifice, printre altele, peninsulei Iberice) şi Parcul Natural Corrubedo.

 

Prof. Anca Minoniu

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.