Proiecte europene la Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu

Picture6 Picture19În perioada 23.03.2015-05.04.2015 un grup de patru cadre didactice(Uscătescu Ramona,Mocanu Emilia,Mareși Luminița și Ciobescu Lidia Vasilica) din catedra de Protecția Mediului de la Colegiul Tehnic “General Gheorghe Magheru” Tg-Jiu a participat la un proiect Erasmus + : „ Stagiile de practică și creșterea competențelor formatorilor din învățământul profesional și tehnic , condiții obligatorii ale unui învățământ de calitate”, desfășurat la Lisabona, Portugalia .

Proiectul a avut ca obiective:
• Dezvoltarea competenţelor cadrelor didactice prin folosirea metodelor moderne de predare-învăţare, care corespund învăţământului centrat pe elev.(obtinute prin job shadowing)
• Utilizarea unor echipamente moderne folosite în predarea disciplinelor din domeniul protecţiei mediului;
• Cunoaşterea unor strategii moderne de predare-învăţare centrate pe elev în cazul disciplinelor corespunzatoare domeniului resurselor naturale
• Cunoaşterea modului de implementare a disciplinelor (modulelor) opţionale, a curricumului la decizie locală, a curricumului la decizia şcolii şi promovarea interdisciplinarităţii.
• Implementarea tehnologiei informaţiei în predarea disciplinelor din domeniu protectiei mediului.

Activitatiile s-au desfășurat la School Cluster of Alcochete si la National Health Institute Doutor Ricardo Jorge si au constat in mese rotunde , workshop-uri si job shadowing precum si vizite tehnice de documentare la statiile de tratare a apelor uzate si la centre de reciclare a deseurilor

Principalele rezultate aşteptate în urma participării la această formare sunt:
• Pregătirea stagiului pentru cele două fluxuri de elevi din luna iulie a acestui an din cadrul aceleiaşi organizaţii.
• Cunoştinţele obţinute şi diseminate la nivelul instituţiei vor permite noi abordări ale modului de desfăşurare a activităţilor în laboratoare, în cadrul orelor de instruire practică, precum şi a modului de corelare a părţii teoretice cu partea aplicativă a disciplinelor de specialitate predate.
• Contactele obţinute vor fi folosite pentru a pune bazele unor cooperări ulterioare cu parteneri internaţionali.
• Diseminarea rezultatelor la nivelul judeţului va creşte interesul agenţilor economici pentru realizarea unui proiect de parteneriat în vederea efectuării stagiului de pregătire practică.
• Realizarea unor baterii de teste care sa valorifice metodele si abordarile moderne cunoscute .

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )