Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj alături de elevi și cadre didactice de Ziua Eroilor


 

 

DSC00193 DSC00222 DSC00238 DSC00243

Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj a desfășurat miercuri, 20 mai 2015, la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” un complex de manifestări omagiale dedicate Zilei Eroilor, acestea cuprinzând: lansarea Revistei de cultură și educație patriotică „Gorjul eroic”, premierea câștigătorilor Concursului Județean „Eroii Gorjului”, vernisajul Expoziției de Artă „Eroilor neamului românesc – cinstire”, un spectacol artistic susținut de către elevii Școlii Gimnaziale Căpreni și un recital la flaut oferit de către elevul Eugen Popescu.

Manifestările omagiale organizate la Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” de către Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj, s-au încadrat în spiritul respectului pentru eroii neamului și în transmiterea a aceea ce col. (r.) dr. ing. Walter Loga, președintele Filialei Gorj a A.N.C.E. „Regina Maria” a denumit: „Ștafeta recunoștinței, pentru eroii și martirii, cunoscuți și necunoscuți, care s-au jertfit pentru neam și țară”.

„Gorjul eroic”, la primul număr

În prezența unui public numeros format din elevi, profesori, reprezentanți ai unor instituții locale și județene, asociații, cadre militare în rezervă, manifestarea a debutat cu intonarea Imnului Național, fiind continuată cu alocuțiuni omagiale din partea invitaților. Cu acest prilej a fost lansat primul număr al Revistei de cultură și educație patriotică „Gorjul eroic”.

Cu o ținută grafică corespunzătoare unei reviste ce are drept scop omagierea eroilor și martirilor, promovarea valorilor naționale, culturale și istorice, încă de la primul număr Revista „Gorjul eroic” se dorește „o publicație care să evidențieze locul și rolul pe care județul Gorj l-a ocupat de-a lungul istoriei, a numărului mare de eroi pe care l-a dat țării în decursul războaielor naționale și nu numai. Întâmplări, fapte de arme, file de jurnal ale eroilor gorjeni participanți la Războiul de Independență, Războaiele balcanice, Primul și al Doilea Război Mondial, deținuți politici din închisorile comuniste, evenimentele din Decembrie 1989, teatrele de operațiuni din Kossovo, Irak, Afganistan, sunt toate acestea subiecte care se vor regăsi începând cu acest prim număr în paginile revistei editată de către asociația noastră”, ne-a declarat col. (r.) dr. ing. Walter Loga, președintele Filialei Gorj a A.N.C.E. „Regina Maria”.

Eroii Gorjului”, un concurs care a atras zeci de elevi

În cadrul aceluiași eveniment găzduit de către Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu”, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj a premiat cu trofee, diplome și reviste, câștigătorii primei ediții a Concursului Județean  „Eroii Gorjului”.

Andrei Popete-Pătrașcu, vicepreședinte al Filialei Gorj a A.N.C.E. „Regina Maria” ne-a declarat la începutul festivității de premiere faptul că „elevii participanții la acest concurs au avut de redactat o lucrare de 2-3 pagini, la secțiunea literar-artistică (amintire, evocare, portret, povestire, eseu etc.) și 3-5 pagini, la secțiunea științifică (medalion, reportaj, interviu, schiţă biografică, eseu etc.) vizând contribuţia eroului desemnat la derularea unui fapt istoric. Lucrările premiate au fost însoțite în majoritatea cazurilor de ilustraţii diverse, ca anexe, valorificându-se copiile de pe documente ale epocii: portrete, fotografii de grup, fotografii din timpul celor două războaie mondiale, fotografii de la diverse ceremonii militare, inclusiv de decorare a unor militari, acte militare, brevete, ordine de serviciu, foi de drum, scrisori din timpul războiului, cărţi poştale, legitimaţii”.

Câștigătorii ediției din acest an sunt, la Liceu: LOCUL I, Învățători gorjeni pe frontul războiului pentru întregire , Mănoiu Adelina – cls. a XI-a C.N. „Tudor Vladimirescu” (coord. prof. Cochină Maria); LOCUL II, Eroul din familia mea, Nioață Alina – cls. a X-a, C.N. Ecaterina Teodoroiu” (coord. prof. Gh. Nichifor); LOCUL III, Curaj, devotament, determinare – oameni și fapte din timpul Primului Război Mondial: Sublocotenentul Pătrășcoiu Nicolae, Pilea David – cls. a IX-a, C.T. „Gen. Gh. Magheru” (coord. prof. Săvulescu Manuela); Premiul Special (Revista Gorjul eroic), Coloane care cresc necontenit, Manta Maria Roxana – cls. a IX-a C.N. „Spiru Haret” (coord. prof. Ion Pința și Valentin Chepeneag); Gimnaziu: LOCUL I, Granița durerii, Groza Iulia – cls. a VI-a, Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Eroul din sufletul meu, Robert Nicolae Vasilică – cls. a V-a, Șc. Gim. „Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești (coord. prof. Cornel Șomîcu); LOCUL II, Un secol de viață și o tinerețe confiscată de povara apăsătoare a războiului, Vasilescu Andra – cls. a V-a,  Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Intelectualii gorjeni și primul război mondial – învățătorul Victor Popescu, Schintee Mihai – cls. a VI-a, Șc. Gim. „Constantin Brâncuși” (coord. prof. Groșanu Liviu); LOCUL III, Eroul din familia mea, Ciobîcă Daria Florentina – cls. a V-a, Șc. Gim. „Ion Vîlceanu” Dragotești (coord. prof. Necșulea Angelica); Grigore Brâncuși – simbol al rezistenței anticomuniste, Sitaru Anca – cls. a VII-a, Șc. Gim. „Constantin Brâncuși” (coord. prof. Groșanu Liviu); Premiul Special (Revista Gorjul eroic), Un suflet de erou rătăcit în amintiri, Predescu Diana – cls. a VII-a,  Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Glorie eternă eroilor din satul meu natal, Văgiulești!, Zoican Daniel – cls. a VII-a,  Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Și străbunicul meu a fost un erou, Drăghici Alessia – cls. a V-a, Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Aurelian Barbici – preot gorjean în închisorile comuniste, Dondera Anabella – cls. a VI-a, Șc. Gim. „Constantin Brâncuși” (coord. prof. Groșanu Liviu); Mențiune, Grupul de partizani condus de Victor Popescu, Butaru Elena Simona – cls. a VI-a, Șc. Gim. „Ion Vîlceanu” Dragotești (coord. prof. coord. Necșulea Angelica); Viața străbunicului meu, Cioclei Iulia – cls. a VI-a,  Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Străbunicul și bunicul meu, eroi adevărați!, Diaconescu Andreea – cls. a VI-a,  Șc. Gim. Nr. 1 Motru (coord. prof. Raț Jana); Eroina de la Jiu. Ecaterina Teodoroiu, Ionescu Cristina – cls. a VII-a,  Șc. Gim. „C. Săvoiu” (coord. prof. Mălăescu Adela).

Spectacol artistic și vernisajul de artă „Eroilor neamului românesc – cinstire”

 În prezența aceluiași public numeros, Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” a găzduit și vernisajul Expoziției de Artă „Eroilor neamului românesc – cinstire”, cu lucrări semnate de prof. dr. Ana Daria Ionescu Haidău și prof. Iancu Simona, de la Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” Târgu-Jiu. Expoziția a fost organizată tematic, fiind un omagiu adus eroilor neamului românesc, de către domnul Grigore Haidău. Micuții de la Școala Gimnazială Căpreni au încântat audiența cu un spectacol artistic și cântece patriotice, în timp ce elevul Eugen Popescu a susținut un recital la flaut, în semn de omagiu eroilor. Manifestarea s-a încheiat în aceeași notă de adâncă trăire și simțire românească, cu intonarea Imnului Eroilor, Asociația Națională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Județului Gorj promițând organizarea și altor evenimente de anvergura celui din după-amiaza zilei de 20 mai 2015.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.