Peste 500 de elevi din țară așteptați în tabără la Săcelu

horatiu-gorunAproximativ 500 sute de copii din Oradea, Călăraşi, Craiova, Galaţi şi Constanţa îşi vor petrece o săptămână din vacanţa de vară în tabăra de la Săcelu. Prima serie este aşteptată pe data de 29 iunie 2015. Centrul de Agrement Săcelu care are o capacitate de 50 de locuri/serie, în camere de 5 locuri şi grupuri sanitare proprii, televizoare racordate la cablu în fiecare cameră. Centrul dispune de bloc alimentar modern, sală de mese cu 200 de locuri, parc de joacă, terasă acoperită şi acces la internet.

Tabăra de la Săcelu este pregătită pentru sezonul estival după cum declară directorul DJTS, Horațiu Gorun:„Au fost efectuate lucrări de reparaţii la instalaţiile sanitare şi electrice; igienizarea spaţiilor de cazare, grupuri sanitare, spaţii de preparare a hranei şi servire a mesei; asigurarea materialelor necesare organizării programelor propuse elevilor pe întreaga perioadă a desfăşurării taberei; amenajarea bazei sportive, parcului de joacă şi a spaţiilor destinate activităţilor; revizii şi reparaţii necesare aparaturii frigorifice; asigurarea aprovizionării taberei cu substanţe dezinfectante şi materiale de curăţenie în cantitate suficientă; asigurarea alimentării cu apă potabilă rece şi caldă pentru blocul alimentar şi pentru anexe (băi, duşuri, grupuri sanitare); asigurându-se totodată şi condiţiile necesare spălării lenjeriei prin încheierea de contracte cu firmă prestatoare de servicii”.