CNET căutat de cei mai buni elevi din Gorj


 

 

DSC00030

Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a finalizat marţi, 14 iulie, prima etapă de admitere în unităţile de învăţământ liceal de stat a absolvenţilor de clasa a VIII-a. În Gorj s-a confirmat din nou supremația Colegiului Național ”Ecaterina Teodoroiu”, liceul care a atras cei mai mulți elevi cu medii mari. În topul celor mai căutate licee din Gorj s-au mai plasat Colegiul Național ”Tudor Vladimirescu”, Colegiul Național  ”Spiru Haret” și  Colegiul Național ”George Coșbuc” Motru. În domeniul tehnologic, Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru” a fost cel mai căutat.

Din totalul celor 128.685 de elevi care au completat fişele de înscriere, în prima etapă au fost repartizaţi computerizat 124.805 elevi (98,5%). 1.880 de elevi urmează să fie repartizaţi în cea de-a doua etapă, în data de 23 iulie. Au fost completate 1.886.895 de opţiuni de înscriere, ceea ce reprezintă, în medie, 14 opţiuni pentru fiecare elev în parte. În județul Gorj au fost repartizați 2721 de elevi, doar 7 nu și-au găsit liceul.

În etapele premergătoare repartizării computerizate, 18.740 de elevi au fost admişi în învăţământul profesional, 11.674 de elevi au fost admişi la specializări din învăţământul liceal, filiera vocaţională, din care 360 în învăţământul militar, 1.815 elevi au intrat pe locurile rezervate candidaţilor romi, iar alţi 594 de elevi au fost admişi în învăţământul special.Pe intervale de medii de admitere, situaţia se prezintă astfel: medii de 10 – 180, medii între 9 şi 10 – 28.979, medii între 8 şi 9 – 28.149, medii între 7 şi 8 – 25.119, medii între 6 şi 7 – 21.703, medii între 5 şi 6 – 13.857, medii mai mici de 5 – 8.698. Specializările cu cele mai mari medii de admitere din ţară sunt Matematică – Informatică (bilingv limba engleză) şi Ştiinţele Naturii. Lucrurile au stat la fel și la Gorj unde cele mai căutate profile au fost:

1. Științele Naturii-CNET-56 locuri-ultima medie de intrare 9.10

2. Matematică-Informatică-CNET-140 locuri-ultima medie 9,02

3. Matematică-Informatică-CNTV-112 locuri-ultima medie 8.83

Absolvenţii de gimnaziu din toată ţara au aflat, marţi, la ce licee îşi vor continua studiile. În unităţile de învăţământ din Gorj au fost repartizaţi 2721 de elevi, între care şi 102 din alte judeţe. Potrivit datelor publicate pe site-ul admitere.edu.ro, în această primă etapă în liceele din judeţul Gorj au fost repartizaţi 2721 de absolvenţi de gimnaziu. 102 dintre aceştia provin din alte judeţe, 95 din Mehedinţi, iar restul din Vâlcea, Călăraşi, Bacău, Constanţa, Hunedoara şi Olt. Foarte puţini candidaţi, şapte mai exact, au rămas nerepartizaţi. Cei care au fost repartizaţi în licee sunt aşteptaţi până pe 24 iulie să-şi depună dosarele de înscriere la unităţile de învăţământ la care au intrat.

După prima etapă de repartizare computerizată, în liceele din Gorj au rămas 443 de locuri libere: 38 la Colegiul „Gheorghe Tătărescu” Rovinari, 29 la Colegiul „Mihai Viteazu” Bumbeşti-Jiu, 23 la Colegiul Auto „Traian Vuia” Târgu-Jiu, 14 la Colegiul Naţional „Tudor Arghezi” Târgu-Cărbuneşti,  49 la Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu-Jiu, 24 la Colegiul Tehnic „Ion Mincu” Târgu-Jiu, 28 la Colegiul Tehnic Mătăsari, 14 la Colegiul Tehnic Motru, 14 la Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu-Jiu, 32 la Liceul Energetic Târgu-Jiu, 7 la Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi” Peştişani, 6 la Liceul Tehnologic „G-ral C-tin Sandru” Bîlta, Runcu, 27 la Liceul Tehnologic Baia de Fier, 34 la Liceul Tehnologic Bîlteni, 8 la Liceul Tehnologic Bîrseşti, 27 la Liceul Tehnologic Bustuchin, 6 la Liceul Tehnologic Roşia Jiu, Fărcăşeşti, 14 la Liceul Tehnologic Stoina, 11 la Liceul Tehnologic Ţicleni, 11 la Liceul Tehnologic Tismana, 13 la Liceul Tehnologic Turburea şi 12 la Liceul Teoretic Novaci.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.