Tichete de 50 de lei lunar pentru frecventarea grădiniței


GradinitaCamera Deputaţilor a adoptat  o lege prin care statul va acorda sprijin familiilor sărace, dacă îşi trimit copiii la grădiniţă. Prin urmare, vor primi tichete în valoare de 50 de lei lunar, părinţii copiilor cu vârste cuprinse între 3 şi 6 ani, acestea putând fi folosite la achiziţionare de hrană, îmbrăcăminte, rechizite sau obiecte de igienă personală.

Acordarea tichetelor sociale este condiţionată de frecvenţa regulată la grădiniţă. Astfel, copiii vor trebui să fie prezenţi zilnic la grădiniţă, iar absenţele motivate pot fi de două feluri: absenţe medicale – motivate, pentru care părinţii trebuie să aducă scutiri medicale corespunzătoare perioadei în care copiii au lipsit şi învoiri (cei mici pot fi învoiţi de părinţi maximum trei zile pe lună, cu condiţia anunţării cadrelor didactice).

Pentru a primi tichete sociale, absenţele copiilor (chiar şi cele motivate) nu trebuie să depăşească 50 la sută din totalul zilelor de grădiniţă.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.