Info-chioșc cu ajutor american la Muzeul Județean Gorj


Info chioscCei care vor vizita  Muzeul Judeţean Gorj după 1 ianuarie 2016 și  care vor dori să afle mai multe informaţii despre proiectele şi colecţiile instituţiei, vor avea de acum înainte la dispoziţie un info chiosk  pe care vor fi prezentate toate aceste date. Acesta a fost achiziţionat cu ajutorul Ambasadei SUA la Bucureşti.

Ambasada SUA la Bucureşti a oferit Muzeului Judeţean Gorj un grant de 3.550 de dolari pentru achiziţionarea info chiosk-ului, urmare a proiectului ”Note Comune – Conectarea Tradițiilor Populare cu Ajutorul Tehnologiei Moderne”, derulat de Muzeul Judeţean Gorj „Alexandru Ştefulescu” şi Clay Center for the Arts and Sciences din Virginia de Vest, SUA, în perioada august 2014 – iulie 2015.

Proiectul respectiv a fost finanţat de Alianţa Americană a Muzeelor, instituţie a Departamentului de Stat al SUA, care, prin programul Museums Connect – Building Global Communities, sprijină crearea de parteneriate dintre muzee din SUA şi alte ţări ale lumii cu scopul dezvoltării comunităţilor locale din care acestea fac parte. „Datorită acestui terminal modern, gen AndroidMark, cu tehnologie Info Touch, vizitatorii, colaboratorii şi partenerii Muzeului Judeţean Gorj “Alexandru Ştefulescu” vor putea afla informaţii despre proiectele cultural-educaţionale pe care instituţia noastră le derulează. De asemenea, sunt prezentate într-o manieră interactivă, atractivă pentru comunitatea locală poveştile digitale şi mixurile muzicale create în cadrul proiectului “Note Comune”. Date despre obiectivele ce fac parte din cadrul Muzeului Judeţean Gorj, precum şi alte site-uri utile pot fi consultate de vizitatori ca urmare a conexiunii wireless la internet a info chiosk-ului. Mulţumim, pe această cale, Ambasadei SUA la Bucureşti pentru sprijinul acordat pe întreaga perioadă de derulare a proiectului, precum şi ulterior prin finanţarea oferită, arătându-ne deschişi pentru viitoare colaborări”, a declarat Alina Tiţa, managerul proiectului „Note comune” pentru cotidianul ”Gorjeanul”.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.