Dezbatere publică pe noile planuri cadru din învăţământul preuniversitar


 

Muzeu 3De Sărbători, Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice a pus în dezbatere trei propuneri de plan-cadru în învăţământ, variante care în concepţia iniţiatorilor ar moderniza sistemul educaţional. Chiar dacă precedentele planuri- cadru datează din 2001, cele noi nu vin cu schimbări importante. Din start se observă că s-a renunţat la ideea reducerii numărului de ore la învăţământul gimnazial iar puţinele schimbări nu sunt de conţinut, se pierde o oră de Limba Română la clasa a V-a şi ora de Limba Latină la clasa a VIII-a dar Religia, pentru că tot a fost un subiect dezbătut, rămâne la locul ei. În rest se observă o timidă revigorare pe domeniul socio-umane deşi foarte curând elevii ar trebui să susţină examene la aceste discipline.

Preluăm în cele ce urmează precizările MECS, cu speranţa că schimbările vor fi mai importante deoarece România a trecut prin multe în ultimii 15 ani şi societatea s-a schimbat.

Elevii din clasele V-VIII studiază, în prezent, după planuri-cadru aprobate acum aproape 15 ani (Ordinul M.E.C. nr. 3638 / 11.04.2001). Procesul de inovare curriculară inițiat după adoptarea LEN nr. 1/2011 s-a concretizat până acum în noi planuri cadru și noi programe școlare în învățământul primar. Elevii aflați acum în clasa a III-a reprezintă prima generație care urmează un nou curriculum. Pentru ca schimbarea de viziune asupra învățării elevilorsă continue, este important să avem noi planuri-cadru în învățământul gimnazial și liceal, în acord cu finalitățile stabilite de LEN nr. 1/2011 (orientate spre competențele-cheie). Aceste planuri vor permite dezvoltarea unor noi programe școlare pentru aceste niveluri de învățământ și, ulterior, noi manuale școlare. De asemenea, de acest proces depind măsurile viitoare de pregătire inițială și continuă a cadrelor didactice în aplicarea noului curriculum (abilitare curriculară).

 

Procesul de elaborare a planului cadru pentru gimnaziu

Procesul de elaborare a propunerilor de planuri cadru pentru gimnaziu s-a fundamentat pe un set de repere şi principii de dezvoltare curriculară și pe un profil de formare al absolventului promovate în documentul de politici “Repere pentru proiectarea şi actualizarea curriculumului naţional”. Documentul, elaborat de Institutul de Ştiinţe ale Educaţiei, a fost supus dezbaterii publice în perioada august-septembrie 2015. De asemenea, propunerile privind numărul de ore minim/maxim al planului-cadru pentru gimnaziu a fost orientat și de cel mai recent studiu Eurydice privind timpul scolar, care arată că România are în prezent un timp de studiu apropiat de media europeană.
În raport cu planul-cadru actual, variantele de plan-cadru supuse consultării prezintă o serie de diferenţe, printre care, cele mai importante sunt:
• facilitarea dezvoltării integrate a competenţelor cheie prin introducerea în structura planului-cadru a unor opţionale integrate la nivelul mai multor arii curriculare;
• încurajarea unei oferte diversificate care să răspundă, în mai mare măsură, nevoilor şi intereselor elevilor prin plasarea opţionalelor la nivelul fiecărei arii curriculare;
• promovarea competenţelor digitale în gimnaziu prin introducerea disciplinei TIC în trunchiul comun (conform prevederilor LEN 1/2011, cu modificările și completările ulterioare), promovare orientată spre utilizarea responsabilă, sigură şi creativă a resurselor şi mediilor sociale digitale;
• dezvoltarea competenţelor civice ale elevilor, prin asigurarea continuităţii studiului unor discipline relevante pe întreg parcursul gimnaziului (Educaţie pentru drepturile copilului, Educaţie interculturală, Educaţie pentru cetăţenie democratică, Educaţie economică).
• promovarea prin studiul disciplinei Orientare și consiliere a competențelor care susțin managementul vieții personale, alegerea traseului educațional și planurile viitoare de carieră (inclusiv competențele de a învăța să înveți și antreprenoriat).
Într-o analiză comparativă succintă, cele 3 variante de plan-cadru supuse consultării, prezintă o serie de elemente comune, dar şi accente diferite.
Planul-cadru finalizat în urma dezbaterii va constitui referinţa pentru realizarea planurilor-cadru pentru învăţământul în limbile minorităţilor naţionale, pentru învăţământul integrat de artă, precum şi pentru învăţământul integrat sportiv.
Participarea unor actori cât mai diverși la procesul de consultare publică privind cele 3 variante de propuneri de plan-cadru pentru învățământul gimnazial este foarte importantă pentru luarea unei decizii privind forma finală a planului cadru. De aceea, vă invităm să analizați cele 3 propuneri de plan cadru pentru gimnaziu și să ne oferiți feedbackul dvs. prin completarea unui chestionar online accesibil la adresa:https://www.surveymonkey.com/r/planuri_cadru
Cele trei variante de plan-cadru au fost analizate şi din perspectiva unor criterii de evaluare. În procesul de dezbatere publică, recomandăm utilizarea acestui instrument pentru analizarea comparativă a variantelor şi formularea de recomandări. Comentariile și sugestiile participanților la dezbaterea publică vor sprijini în mod esențial luarea unei decizii privind planul-cadru supus dezbaterii.
Calendarul dezbaterii publice
23 decembrie 2015 – 23 ianuarie 2016 – punerea proiectelor de planuri-cadru în dezbatere publică
• 22 decembrie 2015 – 22 ianuarie 2016 – consultare online; colectarea datelor prin intermediul chestionarului online
• 4-22 ianuarie 2016 – dezbateri faţă în faţă la nivel județean; colectarea feed-backului în urma dezbaterilor faţă în faţă
• 23 ianuarie – 7 februarie 2016 – analiza propunerilor primite în cadrul procesului de consultare şi revizuirea proiectului de plan-cadru
• 8-10 februarie 2016 – validarea din punct de vedere ştiinţific a proiectului revizuit de plan-cadru de către comisia de validare; avizarea de către ISE
Documentele suport pot fi accesate pe site-ul Institutului de Științe ale Educației la adresa: http://www.ise.ro/consultare-publica-propuneri-de-plan-cadru-pentru-clasele-v-viii

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.