Elevii şi preşcolarii revin în sălile de clasă

Magheru 401Elevii şi preşcolarii se vor întoarce de luni la cursuri după trei săptămâni de vacanţă. Potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei, următoarea vacanţă, cea intersemestrială, este programată în perioada 6 – 14 februarie 2016.

Semestrul al doilea are următoarea configuraţie calendaristică: cursuri de luni, 15 februarie, până vineri, 22 aprilie; vacanţa de primăvară de sâmbătă, 23 aprilie, până marţi, 3 mai. Cursurile vor continua de miercuri, 4 mai, până vineri, 24 iunie. Vacanţa de vară va începe sâmbătă, 25 iunie, şi se va încheia duminică, 11 septembrie.

Săptămâna „Şcoala Altfel” va fi în perioada  18 – 22 aprilie 2016. Cursurile claselor terminale din învăţământul liceal se vor încheia pe 3 iunie, iar ale ultimei clase de gimnaziu – pe 17 iunie.

Ministrul Educaţiei  şi Cercetării Ştiinţifice, Adrian Curaj, a avut o videoconferinţă cu inspectorii şcolari generali, principalul subiect al discuţiilor fiind evaluarea stadiului de pregătire a unităţilor de învăţământ în vederea reluării cursurilor, ţinând cont de evoluţia condiţiilor meteorologice din această perioadă.
„Am solicitat colegilor din teritoriu să se asigure că şcoala va reîncepe, de luni, fără probleme. De asemenea, am subliniat importanţa dialogului şi a parteneriatului cu administraţia publică locală, în vederea asigurării transportului elevilor şi a condiţiilor termice în şcoli”, a declarat ministrul Adrian Curaj.

Luni, cei peste 3.000.000 de elevi din învăţământul preuniversitar vor reveni în sălile de clasă. Cursurile primului semestru se vor încheia vineri, 5 februarie, intervalul 6 – 14 februarie fiind alocat vacanţei intersemestriale ce precedă cursurile semestrului al II-lea.

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )