Aproape 7000 de liceeni din Gorj susţin simularea Bacalaureatului în martie

FraudaCalendarul simulării examenului de Bacalaureat începe în data 7 martie 2016, când elevii de clasele a XI-a şi a XII-a vor susţine simulare la Limba si literatura română.  Liceenii vor continua până pe 10 martie cu probele, dorinţa MENCS fiind de a-i obisnui pe acestia cu atmosfera si rigorile unui examen si cu scopul de a-i determina să se pregătească mai bine pentru Bacalaureat.

Ca şi în ultimii doi ani precedenţi, liceenii vor susţine la nivel naţional simulări ale Bacalaureatului, ceea ce înseamnă că testările vor avea loc la aceeaşi data în toate liceele din ţară, iar elevii vor avea de rezolvat subiecte unice, concepute de Ministerul Educaţiei.

Simularea examenelor scrise de Bacalaureat va fi susţinută de elevii de clasa a XI-a si a XII-a după cum urmează:

7 martie 2016   Simulare – Limba si literatura romana – proba scrisa
8 martie 2016   Simulare – Limba si literatura materna – proba scrisa
9 martie 2016   Simulare – Proba obligatorie a profilului – proba scrisa
10 martie 2016 Simulare – Proba la alegere a profilului si specializarii (numai pentru elevii clasei a XII-a) – proba scrisa
18 martie 2016                Afisarea rezultatelor

MENCS a stabilit că rezultatele de la aceste simulări vor fi analizate la nivelul fiecărei şcoli, prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei şi şedinte cu părintii.

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )