Elevii de Gimnaziu simulează Evaluarea Naţională în 22 şi 23 februarie


EleviLuna februarie vine cu simulările pentru elevii care susţin examene naţionale în vară. Elevii de clasa a VIII-a încep simulările examenelor de Evaluare Naţională pe 22 februarie, cu testarea la Limba şi literatura română. Ministerul Educaţiei a publicat calendarul simulării Evaluării Naţionale. Este al treilea an în care Ministerul Educaţiei organizează simulări ale examenelor la nivel naţional, cu subiecte unice.

Potrivit MENCS, calendarul acestei simulări este următorul:
22 februarie 2016   Simulare – Limba si literatura romana – proba scrisa
23 februarie 2016   Simulare – Matematica – proba scrisa
24 februarie 2016   Simulare – Limba si literatura materna – proba scrisa
4 martie 2016                         Afisarea rezultatelor

Rezultatele pe care le vor obţine elevii la aceste simulări vor fi analizate la nivelul fiecărei şcoli, prin discuţii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei şi şedinte cu părinţii, în vederea îmbunătăţirii performantelor şcolare, stabileşte Ministerul Educaţiei.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.