Directorii de şcoli din Gorj dau concurs până în octombrie


DSC00140Anul şcolar 2016-2017 ar putea găsi directori cu concurs în şcolile gorjene. Potrivit inspectorului şcolar general al judeţului Gorj, Ion Işfan, aceste concursuri ar putea să se dea în perioada aprilie-octombrie 2016 aşa cum intenţionează Ministerul Educaţiei.

După ce anul trecut inspectorii şcolari au trecut prin focul examenelor, Ministerul Educaţiei intenţionjează să-i cheme în 2016 şi pe directorii de şcoli  la evaluare.

În acest sens, este pregătită Metodologia privind organizarea şi desfăşurarea concursului de director din unităţile de învăţământ preuniversitar. MENCS vrea să adopte o Metodologie privind organizarea alegerilor pentru directorii de şcoli care să asigure transparenţa procesului de alegere în vederea restabilirii încrederii în managementul şcolilor (ianuarie – martie 2016), să organizeze concursuri pentru directorii de şcoli (aprilie – octombrie 2016) şi să finalizeze concursurile pentru inspectorii generali şi inspectorii generali adjuncţi (ianuarie – aprilie 2016).

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.