Proiect ERASMUS+ derulat la Colegiul Tehnic din Mătăsari


 

Matasari 2 bun Matasari 1 bunZilele acestea, un grup format din 10 elevi, însoțiți de un cadru didactic al Colegiului Tehnic Mătăsari, se află în Portugalia, în stagiul derulat în cadrul proiectului Erasmus+ „Pentru un viitor bun al tinerilor gorjeni”.

Proiectul Erasmus+ „Pentru un viitor bun al tinerilor Gorjeni”, 2015-1—RO01-KA102-014524 este finanțat de ANPCDEFP și se va desfășura în perioada 05.10.2015-05.10.2016, între țări precum România, reprezentată de Colegiul Tehnic din Mătăsari, Polonia și Portugalia, fiind ce-l de-al treilea proiect de acest gen, derulat la nivelul unității școlare Colegiul Tehnic Mătăsari.

Pe lângă deplasarea de zilele acestea, din Portugalia, proiectul mai presupune alte două fluxuri de mobilități, în perioada 21.03.2016 – 8.04.2016, tot în Portugalia, unde va participa un grup de 20 elevi ai Colegiului Tehnic, însoțiți de două cadre didactice și un alt flux, în Polonia, în perioada 04.04.2016 – 22.04.2016, unde va participa un alt grup format din 15 elevi și alt cadru didactic de la Colegiul Tehnic Mătăsari.

Scopul principal al proiectelor de acest gen este dobândirea de competențe profesionale de către viitorii tehnicieni în domeniile lor de calificare, tehnică de calcul, economic și protecția mediului și recunoașterea de către școală a acestor competențe, acumularea de deprinderi și competențe personale, familiarizarea cu modul de lucru și cultura organizațională dintr-un mediu de lucru european, îmbunătățirea competențelor lingvistice pentru o bună adaptare la un mediu socio-profesional european și promovarea educației interculturale, dar și dezvoltarea cooperării europene în domeniul educației și formării  profesionale, între țările partenere.

Activitățile derulate în cadrul proiectului, presupun desfășurarea unor programe de parcurgere a modulelor din stagiile de pregătire practică obligatorii prevăzute  în curriculumul național al domeniului de pregătire profesională a cursantului, participanții efectuând câte 6 ore de practică pe zi.

Prin această activitate, elevii vor avea posibilitatea să-şi dezvolte dimensiunea practică, aplicativă, necesară accesului pe piaţa muncii, rezolvând aplicaţii în care vor trebui să-şi pună amprenta spiritul inventiv şi creativitatea, îndrumaţi de specialişti în domeniu într-un mediu de lucru real în țări dezvoltate economic și social din cadrul Uniunii Europene.

Beneficiile participării la astfel de mobilități internaționale se vor vedea atât la nivel ştiinţific, metodic, intercultural cât şi la nivel relaţional şi social, deoarece elevii vor avea ocazia să lucreze cu colegi din diferite ţări, să împărtășească idei despre activitatea școlară, dar şi despre cultura, istoria şi civilizaţia fiecăruia dintre participanți, trecând peste barierele lingvistice sau de altă natură. Fiecare participant, prin implicarea în activităţile derulate, va contribui la crearea unui climat de cooperare, colaborare şi prietenie bazat pe respect şi apreciere reciprocă, motiv pentru care derularea unor astfel de proiecte este demnă de laudă, mai ales atunci când se face în interesul și pentru dezvoltarea profesională a elevilor, ca în cazul de față.

La cât mai multe!

Alin DOBROMIRESCU

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.