Pompiliu Ciolacu, dascăl și artist


 

Ciolacu Pompi

Miercuri, 24 februarie 2016, invitatul emisiunii ŞCOALA GORJEANĂ realizată de Cornel Şomâcu pentru N-SAT TV a fost profesorul Pompiliu Ciolacu, directorul Palatului Copiilor din Târgu-Jiu.

Despre Pompiliu Ciolacu, directorul Palatului Copiilor din Târgu-Jiu,  se pot spune foarte multe, printre altele că este o voce cunoscută și respectată în cultura gorjeană. Cu eforturi foarte mari dar și  pline de rezultate, Pompiliu Ciolacu reușește să salveze și să pună în valoare părți din patrimoniul spiritual și material al Gorjului.  Pompiliu Ciolacu a colindat tot județul în căutarea crucilor tradiționale,  multe dintre ele erau pe punctul de a fi distruse, pentru că erau degradate, dar au fost luate și recondiționate în deja celebrul Muzeu al Crucilor de la Măceșu, Târgu-Cărbunești. La sfârșitul săptămânii trecute, Pompiliu Ciolacu a lansat expoziția etnografică ”Arta lemnului” în cinstea aniversării a 140 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.